5 zabawnych faktów o hipnozie

Hipnoza przychodzi z dużą ilością bagażu. Pomysły na to, co może, a czego nie może zrobić, pochodzą z pokazów scenicznych, filmów i książek, a często są źle poinformowane lub po prostu przerażające. Zawsze chętnie odpowiem na wszelkie pytania na ten temat, ale oto kilka faktów, które mogą okazać się interesujące.

Jest to również dobra okazja, aby powiedzieć słowo o różnicy między hipnozą a hipnoterapią.

Hipnoza jest procesem wprowadzania kogoś w hipnotyczny trans, niezależnie od tego, czy jesteś na scenie, czy w sali terapeutycznej.
Hipnoterapia to proces oferowania terapii w czasie, gdy ktoś znajduje się w transie hipnotycznym.
Więc facet w czarnym garniturze na scenie wprowadza Cię w trans i prosi, żebyś gadał jak kurczak, jest hipnotyzerapetą, ale nie hipnoterapeutą. Oboje jesteśmy, bo wprawiam was w trans i proszę, żebyście poczuli się lepiej!

Więc oto zabawne fakty...

Hipnoza i tak nie jest najlepszym słowem na to.
Termin hipnoza został ukuty przez Jamesa Braid'a w 1841 roku. Starał się on oddzielić swoje zabiegi lecznicze od mezmeryzmu, który nie był traktowany poważnie przez większość środowiska medycznego. (Można dowiedzieć się dlaczego tutaj.) Pochodzi ono od słowa "Hypnos", które po grecku oznacza "sen". Później Braid zdał sobie sprawę, że bycie w hipnozie wcale nie przypomina snu i próbował zmienić jego nazwę; niestety, wybrał "monoideizm" (co oznacza, że skupił się na jednej idei) i nigdy się na niej nie zaczepił.

Na scenie jest inaczej.
Rozwijając powyższy punkt, hipnoza nie jest tym samym co sen. Hipnotyzerzy sceniczni prawdopodobnie używają słowa "sen", ponieważ używają szybkich wprowadzeń (metod hipnotyzowania ludzi) i potrzebują jednosylabowego słowa, które łatwo jest powiedzieć szybko i zdecydowanie.

Hipnoterapia polega na tym, że akceptujemy sugestie terapeuty.
Wszyscy jesteśmy podatni na sugestie. Istnieje ogromny, światowy przemysł reklamowy oparty na tym właśnie fakcie. Ale zawsze możemy odrzucić sugestie, które nam się nie podobają lub które są dla nas niestosowne. Hipnoza wprowadza nas w spokojny, skupiony stan, w którym jesteśmy bardziej niż zwykle podatni na sugestie; kiedy terapeuci używają jej do sugerowania sposobów, w jaki możemy być szczęśliwsi lub radzić sobie z naszymi problemami, stosujemy się do niej. Ale zawsze zachowujemy zdolność do powiedzenia "nie".

Operacje mogą być przeprowadzane przy użyciu hipnozy
James Esdaile pracował w Indiach w latach czterdziestych XIX wieku i używał hipnozy jako jedynego środka znieczulającego do operacji usuwania tego, co nazywał "guzami potworów" (do 80 funtów wagi). Wcześniej w ogóle nie stosowano żadnego znieczulenia, a wielu pacjentów zmarło z powodu wstrząsu lub utraty krwi. Esdaile twierdził, że wprowadzenie znieczulenia hipnotycznego zmniejszyło śmiertelność w tych operacjach z 50% do 5%.

Hipnoza nie jest wykrywaczem kłamstw
Miałem dziwny telefon od ludzi, którzy chcieli, żebym zahipnotyzował ich partnera i zapytał, czy mają romans. Niestety dla tych rozmówców, ludzie w hipnozie mogą wymyślać lub wyobrażać sobie informacje, popełniać błędy, a nawet kłamać. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest, aby zobaczyć się z hipnoterapeutą, który jest dobrze wyszkolony i nie będzie zadawał niewłaściwych lub wiodących pytań. Może to prowadzić do pracy z niedokładnymi informacjami i mieć wpływ na wyniki terapii.