Co to jest Negatywne Myślenie?

Negatywne myślenie
Nawiązując do artykułu z zeszłego miesiąca na temat pozytywnego myślenia, (tutaj), zamierzam przyjrzeć się myśleniu negatywnemu, które jest czymś, o czym wielu moich klientów mówi. Negatywne myślenie dostaje dużo złej prasy, ale jest to normalna część życia i często można się z nim obchodzić w zdrowy sposób. Jeśli negatywne myśli rozprzestrzeniają się poza kontrolą, mogą stać się poważną uciążliwością, ale mogą służyć celowi, a jeśli tak, to nie powinny być ignorowane. 

DLACZEGO MAMY NEGATYWNE MYŚLI?
Jeśli trudno ci wyobrazić sobie negatywne myśli mające pozytywny cel, spróbuj tego eksperymentu myślowego; wyobraź sobie, że idziesz na spacer i wyskakuje na ciebie wielki głodny tygrys. Czy czujesz się pozytywnie czy negatywnie w tej sytuacji i do czego to uczucie prowadzi?

Mam nadzieję, że to pokazuje, że negatywne emocje są czasem racjonalną reakcją. To naturalne i bardzo pożyteczne, doświadczać strachu, kiedy jesteś zagrożony, ponieważ strach powoduje, że skupiasz się na ucieczce od niebezpieczeństwa. Niestety, chociaż jest to w porządku, gdy mamy do czynienia z fizycznym niebezpieczeństwem, jest to mniej pomocne w stresie emocjonalnym, z którym mamy do czynienia na co dzień. Na przykład, podczas kłótni gniew może przejąć kontrolę i spowodować, że powiesz krzywdzące rzeczy, których nie masz na myśli, ponieważ twoja podświadomość próbuje powstrzymać drugą osobę, która cię krzywdzi, a nie rozwiązać nieporozumienie. Mniej przykładów w chwili obecnej byłby długotrwały stres z trudnej sytuacji życiowej lub niska samoocena. Wszystko te mogą wynikać w spirali stale skupiający się na negatywach, który powoduje w ja być dużo trudny rozwiązywać problem.

STYLE NEGATYWNEGO MYŚLENIA
 Większość negatywnych wzorców myślowych zalicza się do jednej lub kilku kategorii:

 • Filtrowanie: ignorowanie dobrych rzeczy na rzecz złych.
 • Polaryzacja/czarno-białe myślenie: widzieć tylko porażkę lub sukces, bez względu na wszystko.
 • Nadmierna generalizacja: wykorzystanie jednego złego doświadczenia jako "dowodu" na szerszy wniosek. Ta ekstremalna forma jest znana jako globalne etykietowanie.
 • Skoczenie do wniosków: podjęcie decyzji bez dowodów.
 • Katastrofalne: oczekiwanie na najgorsze po małym problemie.
 • Personalizacja i obwinianie: zakładanie, że każdy problem jest spowodowany bezpośrednio przez siebie lub kogoś innego. Są one znane jako błędy w kontroli.
 • Fałszywość w kwestii uczciwości: zakładanie, że życie powinno być uczciwe, a gdy nie jest, obrażanie się na nie.
 • Powinno: decydowanie o tym, jak sprawy powinny wyglądać, a jak nie, to bycie zdenerwowanym.
 • Rozumowanie emocjonalne: myślenie, że jeśli czujesz pewien sposób, to musi to być fakt.
 • Fałszywość zmian: oczekiwanie, że inni zmienią się zgodnie z twoimi preferencjami i ewentualne próby zmuszenia ich do tego.
 • Zawsze mieć rację: niezdolność do przyznania się do błędów.
 • Fałszywość Nagrody Niebios: zakładanie, że dobre uczynki zawsze zostaną nagrodzone.

Jeśli brzmią one dla Ciebie znajomo, możesz znaleźć więcej informacji o każdym z tych typów za pomocą wyszukiwarki online. Polecam nauczyć się dostrzegać te negatywne wzorce myślowe, aby można je było zatrzymać, zanim wymkną się spod kontroli - być może zachowaj dziennik negatywnych myśli przez tydzień lub dwa i zobacz, które z nich najczęściej pojawiają się w twoim umyśle.

RADZENIE SOBIE Z NEGATYWNYM MYŚLENIEM
Nauka radzenia sobie z negatywnymi myślami może mieć wiele korzyści, jak omówiono w poprzednim artykule o pozytywnym myśleniu. Po pierwsze, kiedy czujesz się negatywnie, nie próbuj po prostu wymuszać tego uczucia. Rozważ dokładnie, jakiemu celowi służy to uczucie; Pamiętaj, że złe uczucia są tam, aby ostrzec cię, że coś jest nie tak.

Dobrze jest spędzić trochę czasu czując się negatywnie, tylko nie pozwól, aby na dłuższą metę całkowicie cię to przytłaczało. Spróbuj odłożyć na bok konkretny "niepokojący czas" każdego dnia i odwrócić uwagę od negatywnych myśli poza tym czasem; "Dobrze, nie czas jeszcze o tym myśleć". Kiedy nadejdzie czas, pozwól sobie płakać lub złościć się, posłuchaj smutnej muzyki lub krzycz do poduszki, jeśli pomoże to wydobyć złe uczucia, ale przestań, kiedy skończy się wyznaczony czas. Kiedy skończy się czas niepokoju, postaraj się znaleźć coś dobrego w tym, co złe. Zobacz, czy możesz wyciągnąć z tego lekcję, czy też możesz sprawić, by była ona zabawna.
Więcej pomysłów na radzenie sobie z negatywnym myśleniem możesz znaleźć tutaj, na moim innym blogu na ten temat.

POMOC W NEGATYWNYM MYŚLENIU
W końcu, jeśli to naprawdę cię sprowadza na dół, porozmawiaj z kimś o tym. Przyjaciel lub członek rodziny może być w stanie spojrzeć na sprawy inaczej i pomóc ci zrobić to samo. Jeśli nie ma oczywistej przyczyny złego samopoczucia i utrzymuje się ono przez długi czas, może to być oznaką depresji lub lęku i należy porozmawiać z lekarzem.

I oczywiście, możesz się ze mną skontaktować w każdej chwili, aby zobaczyć, jak hipnoterapia może pomóc ci porzucić negatywne myślenie i znów poczuć się szczęśliwym.