Co ty naprawdę wiesz o pozytywnym myśleniu?

Pozytywne myślenie jest ostatnio gorącym tematem w kręgach samopomocy i zdrowia psychicznego i wydaje się mieć wiele korzyści, więc pomyślałam, że rzucę na nie okiem. Wiele badań wykazało, że pozytywne myślenie pozwala na lepsze zdrowie, rozwój umiejętności, większy sukces, większą produktywność - i jeszcze dłuższe życie. Ale powiedziawszy to, nadal musimy być ostrożni.

Niektóre z tych, które promują korzyści płynące z pozytywnego myślenia, wydają się sugerować, że myślenie pozytywne jest jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, aby wejść na ścieżkę swojego życia, ale niestety, jeśli jest to jedyna rzecz, na której możesz polegać, to może się odbić.

Badania na Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie Nowojorskim wykazały, że sukces wizualny może w rzeczywistości zmniejszyć twoje osiągnięcia na egzaminach lub w poszukiwaniu pracy. Być może wizualizatorzy uważali, że nie muszą wkładać tyle wysiłku, co zwykle, lub byli mniej dobrze przygotowani na przeszkody. A może zbyt dużo fantazjowania o różowej przyszłości zabiera zbyt wiele czasu, aby cokolwiek zrobić!

Niektórzy sugerują również, że po prostu wizualizacja rzeczy spowoduje jej powstanie. Chcesz być bogaty? Albo szczęśliwy? Wyobraź sobie, że już jesteś i to się stanie! Oczywiście, nie jest tak łatwo rozwiązać swoje problemy, w przeciwnym razie nikt nigdy by ich nie miał. A jeśli nigdy nie podejmiesz działań, aby coś zmienić, to są szanse, że tak się nie stanie.

Ale tylko dlatego, że pozytywne myślenie nie jest automatycznym lekarstwem - wszystko to nie znaczy, że jest bezwartościowe. Nie może zastąpić praktycznej pracy na rzecz osiągnięcia celów, ale może być w stanie to ułatwić. Te części mózgu, które są związane z "intencją", znajdują się blisko tych, które są zaangażowane w "działanie", więc odpalenie jednej z nich może generować działanie w drugiej.

Pozytywne uczucia pozwalają również na bardziej twórcze myślenie. W jednym z badań (Fredrickson) uczestnicy zostali podzieleni na grupy i pokazali klipy filmowe, które wywołały różne emocje. Następnie poproszono ich, aby wymienili, co chcieliby robić w podobnych sytuacjach. Widzowie pozytywnych klipów mogli wymienić o wiele więcej rozwiązań i opcji niż grupy gniewne, przestraszone czy neutralne, ponieważ negatywne emocje zmuszają do skupienia się na bezpośrednim problemie, podczas gdy pozytywne pozwalają na większą swobodę w myśleniu.

Kiedy jesteśmy spokojni i szczęśliwi, możemy również łatwiej nauczyć się nowych rzeczy. Fredrickson nazywa to teorią "poszerzaj i buduj", ponieważ pozytywne emocje zachęcają do tworzenia większej ilości opcji i wyborów, których łatwiej się nauczyć. Nauka może być zarówno rodzajem efektu ubocznego, jak i konkretnym celem. Na przykład, jeśli lubisz sport, pozytywny sposób myślenia, w jaki go uprawiasz, nauczy Cię również umiejętności fizycznych, pracy w zespole i strategii.

Co ciekawsze, myślenie w określony sposób może powodować zmiany fizyczne. Profesor Harvardu Ellen Langer przeprowadziła w 1979 roku eksperyment, w którym kilku mężczyzn powyżej siedemdziesiątego roku życia mieszkało na odosobnieniu urządzonym w stylu lat pięćdziesiątych, zawierającym przedmioty z lat pięćdziesiątych, takie jak czarno-biały telewizor. Połowa z nich została poproszona o opowiedzenie o swoich wspomnieniach z lat pięćdziesiątych, podczas gdy druga połowa została poproszona o udawanie, że to lata pięćdziesiąte i że byli dwadzieścia lat młodsi. Już po tygodniu obie grupy były znacznie silniejsze i potrafiły myśleć szybciej, ale poprawa była większa w grupie udającej młodszą. Efektem było nawet zwiększenie masy mięśniowej i zmniejszenie zapalenia stawów.

Langer przeprowadził inne badania na podobnych liniach z podobnymi wynikami. Na przykład, starsi ludzie, którzy opiekowali się rośliną żyli dłużej - czuli się odpowiedzialni, co poprawiło ich samopoczucie. Inne badania wykazały również, że pozytywna reakcja prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia, dłuższego życia i krótszych czasów powrotu do zdrowia po urazach i chorobach. Możliwym czynnikiem jest to, że kiedy czujesz się dobrze z samym sobą, masz większe szanse na to, aby zadbać o siebie. Oczywiście lepsza dbałość o siebie sprawi, że będziesz czuł się lepiej sam o siebie. 

Istnieje wiele sposobów na poprawę zdolności do pozytywnego myślenia. Na przykład, spróbuj różnych sposobów, aby wytrenować swój mózg do pozytywnych wzorców. Ćwicz zwracanie większej uwagi na informacje pozytywne niż negatywne. Oto kilka stron internetowych z działaniami, które mogą nauczyć cię jak to robić, w tym wybieranie pozytywnych słów spośród negatywnych, wymienianie rzeczy, za które czujesz się wdzięczny i szczęśliwy, oraz jak najlepiej wykorzystać czas wolny. Najlepiej jest odłożyć na to konkretną porę każdego dnia.