Czy hipnoterapia działa?

Często (i całkiem zrozumiale) ludzie pytają mnie: "Czy hipnoterapia działa?" Co mogę powiedzieć, z wyjątkiem "Tak", a dla niektórych wystarczy, ale słyszę, jak inni myślą: "Cóż, ona by tak powiedziała, prawda?

Więc nie wierzcie mi tylko na słowo. Dobra wiadomość jest taka, że jest wiele i ciągle pojawiają się nowe dowody.

CO MÓWI PROFESOR MEDYCYNY
David Spiegel, profesor medycyny na Uniwersytecie Stanforda, zdobył prestiżową nagrodę za swoje badania nad stresem i zdrowiem. Jest on wieloletnim mistrzem hipnozy jako ważnej techniki pomagającej w różnych stanach klinicznych i medycznych.

W wywiadzie dla The Stanford Daily profesor Spiegel wyjaśnił swoje poglądy na temat hipnozy, mimo że niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych są sceptyczni:

"Są ludzie, którzy myślą, że hipnoza to tylko banda mumbo-jumbo, a nie jest. To najstarsza zachodnia koncepcja psychoterapii. Moim głównym sposobem radzenia sobie z nią jest świadomość, że do rozwoju opieki medycznej potrzebne są fakty, a nie opinie. Moim sposobem na przeciwstawienie się temu jest prowadzenie badań, publikowanie ich w mainstreamowych czasopismach i pozwalanie ludziom czytać pracę i decydować, czy mamy wystarczające dowody na poparcie naszych twierdzeń".

 
ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ: ZARZĄDZANIE STRESORAMI
Profesor Spiegel uważa, że jest świetlana przyszłość dla hipnozy. Powiedział:

"Chciałbym, aby ludzie używali jej jako zwykłej techniki, aby pomóc im lepiej się skupić, lepiej myśleć i lepiej radzić sobie z czynnikami stresogennymi. Używam jej jako narzędzia terapeutycznego, ale wielu z tego, czego uczę pacjentów, może nauczyć się praktycznie każdy.

Chciałbym, aby była ona wykorzystywana jako technika nauczania i uczenia się, którą większość ludzi zna.

Myślę, że wiele możemy się nauczyć, pomagając ludziom radzić sobie z bólem i lękiem oraz skupiać ich uwagę. Chciałbym widzieć to nie jako jakiś dziwny historyczny przypis, ale jako standardową technikę."

Bardzo podoba mi się nacisk profesora Spiegla na "każdy może się uczyć". Mówiłem to już gdzie indziej na tej stronie... hipnoza nie jest czymś, co "robię dla ciebie", ale czymś, czego uczysz się robić dla siebie. To nie jest kontrola umysłu czy seria rozwiązań "z półki", ale sposób na pomoc w znalezieniu właściwej drogi dla siebie.

A profesor Spiegel ma rację, to całkiem proste! Więc proszę się ze mną umówić, jeśli chce pan spróbować, czy dla siebie.