Dlaczego ja to robię? Zrozumienie nawyków

Przyzwyczajenia to rzeczy, które robimy bez zastanawiania się nad nimi - rodzaj mentalnego skrótu, który sprawia, że życie staje się wygodniejsze poprzez uwolnienie naszej uwagi na mniej rutynowe czynności.

Przestań na chwilę czytać i zastanów się, ile rzeczy robisz każdego dnia na "autopilocie".

Wróciłeś teraz? Może wpadłeś na pomysł jazdy, wsadzając najpierw tę samą nogawkę do spodni, kiedy się ubierasz, gdzie wkładasz kluczyki, kiedy wchodzisz, podpisując swoje imię. Jestem pewien, że byli też inni. To wszystko są proste rutyny, przez które wszyscy przechodzimy regularnie, ale ile z nich daje ci poczucie spełnienia? Prawdopodobnie żadnego.

Przyzwyczajenia mogą być dla nas bardzo dobre i pożyteczne, lub całkowicie bolesne w życiu.

Jeśli jednym z Twoich nawyków jest na przykład palenie papierosów lub obgryzanie paznokci, możesz robić te rzeczy tak automatycznie, że nie wiesz kiedy je robisz. Nawyki mogą przejąć kontrolę i trwać w tle, nie sprawiając wrażenia, że dokonujemy wyboru lub podejmujemy decyzję o ich wykonaniu, a wtedy właśnie mniej użyteczne mogą stać się problemem.

Zrozumienie, w jaki sposób powstaje nawyk, jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się tych, które nie są już dla ciebie przydatne, i poczucie większej kontroli.

Przyzwyczajenia powstają, ponieważ na pewnym poziomie mają (lub przynajmniej miały) pozytywny cel.

Jak powiedziałem powyżej, nawyk jest zasadniczo skrótem do zachowania, które normalnie wymagałoby więcej myślenia i uwagi. Pomyśl o nauce jazdy lub pisania swojego imienia oraz o tym, jak wiele uwagi poświęcałeś, gdy byłeś w tym nowym miejscu. A potem porównaj, ile zajmuje teraz, kiedy stało się to nawykiem.

Uczymy się tych automatycznych skrótów poprzez powtarzanie; im częściej coś robisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to nawykiem. A kiedy już się wytworzy, nawyk pojawi się dokładnie na zawołanie, gdy tylko pojawią się "właściwe" okoliczności.

Pętla nawykowa (Habit Loop)
Tak działa pętla nawykowa:

● Cue jest czymś, co mówi naszemu mózgowi, że czas wykonać nawyk.

● Rutyna to zachowanie, które prowadzimy w tej sytuacji.

● Nagroda jest dokładnie tym, co dostajesz od posiadania nawyku. (Chociaż niechciany nawyk, taki jak obgryzanie paznokci, może nie wydawać się satysfakcjonujący, część twojego mózgu myśli, że tak jest. Za każdym razem gdy to robisz, twój migdałek wysyła uczucie zadowolenia).

Na przykład, każdej nocy po pracy wracasz do domu, kładziesz klucze na stole, nalewasz kieliszek wina i zaczynasz sprawdzać Facebook. To pomaga ci się zrelaksować i wyłączyć "mózg roboczy".

● The Cue: you get home.

● Rutyna: połóż klucze na stole i uspokój się, aby popatrzeć na Facebooka z lampką wina

● Nagroda: relaks, wyłączenie z pracy, nawiązanie kontaktu z przyjaciółmi.

Część tej pracy oczywiście na naszą korzyść. Jeśli za każdym razem, gdy wracasz do domu, zazwyczaj kładziesz swoje klucze w tym samym miejscu, zawsze możesz je tam znaleźć przy następnym wyjściu. Ale jeśli chcesz ograniczyć spożycie alkoholu, część z nich działa również na Twoją niekorzyść.

Jak zerwać z nawykiem
Prawie zawsze łatwiej jest zastąpić nawyk czymś lepszym, niż pozostawić miejsce, w którym kiedyś się znajdował; przerwać wzór, gdy pojawia się znak i znaleźć inny sposób na dostarczenie nagrody. Dlatego też, jeśli przyjdziesz do mnie w sprawie zmiany jakiegokolwiek nawyku, zapytam cię "co chcesz zrobić zamiast tego?".

Jeśli spojrzeć na ten przykład, to prawdopodobnie widać, że nagroda jest w porządku - większość z nas musi się zrelaksować po dniu pracy. Ale jeśli chciałbyś również ograniczyć spożycie alkoholu, musiałbyś zmienić to, co robisz, aby to osiągnąć.

Żeby skutecznie dopasować rutynę, musisz zrozumieć, jaki jest twój sygnał. W naszym przykładzie, wraca do domu z pracy. Możesz po prostu zastąpić wino napojem bezalkoholowym, albo wziąć telefon na górę i przeczytać go w długiej relaksującej kąpieli.

Te małe zmiany mogą zrobić wielką różnicę. Na początku trzeba będzie się nad nimi zastanowić, ale wkrótce staną się one tak samo przyzwyczajone, jak stara rutyna.

Zrozumienie Habit Loop pomoże Ci stworzyć nowe rutyny i poprawić Twoje życie. Kiedy przerwiesz proces ustalonych nawyków, możesz łatwiej wprowadzać zmiany i pozbyć się niechcianych rutynowych zachowań.

I oczywiście, jeśli masz jakieś problemy z tym, skontaktuj się ze mną, aby się umówić. Hipnoterapia działa z nieświadomą częścią umysłu, gdzie zaczynają się zachowania automatyczne, więc może pomóc w identyfikacji czynników wyzwalających i wprowadzeniu bardziej pomocnych nawyków, które chcesz mieć.