Dlaczego ludzie martwią się o hipnozę?

Większość ludzi rozumie hipnozę na podstawie tego, co dzieje się podczas występu scenicznego. Być może widzieli pokaz, zostali o nim poinformowani, albo po prostu czerpali wrażenia z dowcipów, które słyszeli w pubie. Wrażenia te zazwyczaj dotyczą wolontariuszy gadających jak kurczaki, tańczących z miotłami lub śpiewających jak Tina Turner - i prawdopodobnie żadne z tych wrażeń nie zainspiruje Cię do spojrzenia na hipnozę jako na sposób radzenia sobie z problemami osobistymi! 

Możesz być kontrolowany przez hipnozę? Fikcyjna wersja hipnotyzera jest równie zła. Od Kaa the snake ("Jungle Book") nigdy jeszcze nie widziałem filmu ani nie czytałem książki, w której hipnotyzer był dobrym człowiekiem.

Tak naprawdę, choć regularnie pomagam ludziom wpadać w hipnotyczny trans, to nie mam obracających się ani wielobarwnych oczu i nie jestem skłonny do dominacji nad światem (choć zachęcanie dzieci do sprzątania swoich pokoi byłoby miłe).

W przeciwieństwie do popularnego mitu, hipnoza to nie to samo, co spanie. Jeśli śpisz, nie wiesz, co się wokół ciebie dzieje: budzi cię wszystko, co jest na tyle oczywiste, że możesz zauważyć. W hipnotyzującym transie na ogół jesteś świadomy swojego otoczenia, ale odgłosy z otoczenia nie powodują wyjścia z niego. Twoje ciało może być cięższe lub lżejsze niż zwykle, a w obu przypadkach prawdopodobnie będziesz czuł się cudownie zrelaksowany.

Kiedy jesteś pod hipnozą, większość terapeutów pracuje z ideą świadomego i nieświadomego umysłu (choć niektórzy używają dla nich innych terminów). Twój świadomy umysł jest racjonalny, którego jesteś świadomy, kiedy myślisz. Twój nieświadomy umysł jest za nim i działa trochę jak strych. Wszystko co ty kiedykolwiek znałeś lub doświadczyłeś jest przechowywane tam gdzieś - ale ja no jest zawsze łatwy znajdować co potrzebujesz ty!

Doświadczenia lub przekonania, które są przechowywane w nieświadomości, mogą być negatywne lub pozytywne. Hipnoza pozwala na zidentyfikowanie i uwolnienie wszelkich nierealistycznych negatywnych przekonań oraz wykorzystanie pozytywnej wiedzy i zasobów do rozwiązywania problemów. Mówiąc bardzo szeroko, jest to sposób na ominięcie tej części umysłu, która mówi: "Chciałbym... ale nie mogę".

Hipnoterapia wyróżnia się w rozwiązywaniu problemów związanych z tego typu konfliktami wewnętrznymi: paleniem tytoniu, fobiami, redukcją stresu, motywacją i kontrolą wagi. Jest to dość szybka terapia (choć rzadko natychmiastowa) i większość ludzi potrzebuje tylko kilku sesji, aby zobaczyć wynik.

Hipnoza nie jest kontrolą umysłu. Gdyby tak było, wszyscy hipnoterapeuci odnieśliby 100% sukcesu w jednej sesji! Jedyne, co musiałbym zrobić, to kliknąć palcami i powiedzieć "nie" i to by było na tyle. Ale życie nie jest takie. Gdybym zasugerował, żebyś na przykład obrabował bank i wysłał mi pieniądze, to jest mało prawdopodobne, żebyś to zrobił! Jeśli zasugeruję, że widzisz siebie jako stałego niepalącego, to działa, bo tego właśnie chcesz.

Wracając do miejsca, w którym zaczęliśmy, ten punkt o kontroli umysłu dotyczy również hipnotyzmu scenicznego. Wolontariusze, którzy nie są otwarci na pomysł pójścia z kilkoma głupimi sugestiami, nie zgadzają się w pierwszej kolejności na wejście na scenę. To samo odnosi się do hipnoterapii. Jeśli nie wierzysz, że może ci ona pomóc, to prawdopodobnie nie pomoże. Będziesz się opierał w transie lub odrzucał sugestie tylko po to, by udowodnić.
masz rację.

Ale jeśli podejdziesz do niego z otwartym umysłem i chęcią dania mu z siebie wszystkiego, może on dokonać dziwnego, drobnego cudu.