Hipnoterapia i hazard

Hazard wydaje się być coraz większym problemem, być może ze względu na to, jak łatwy to jest. Nie ma już kłopotów z dostaniem się do sklepu z zakładami lub hali bingo, możesz grać 24/7, we własnym domu, na komputerze lub telefonie. Jako hipnoterapeuta mam zauważalnie więcej osób, które pytają mnie, czy mogę pomóc w tej kwestii, niż miałem nawet kilka lat temu.

CZY TWÓJ HAZARD JEST PROBLEMEM?
W rzeczywistości 95% ludzi, którzy uprawiają hazard, nie ma z nim problemu (1). To okazjonalne, zabawne doświadczenie. Z tych, które pozostały, około połowa czasami gra więcej niż chciałaby, lub używa hazardu od czasu do czasu, aby poczuć się lepiej. Inni mogą rozwinąć prawdziwy problem, gdzie ich hazard regularnie czuje się poza kontrolą.

Może być trudno przyznać, że masz problem z hazardem, nawet sobie. Ale możesz mieć problem, jeżeli

  • uprawiasz hazard, kiedy nie chcesz
  • dalej przechodzisz obok punktu, w którym wiesz, że naprawdę powinieneś przestać.
  • tracisz pieniądze, których potrzebujesz na inne rzeczy
  • wpadasz w długi z powodu hazardu
  • czujesz, że musisz ukryć przed kimś zakres swojego hazardu, lub kłamać na jego temat.
  • ludzie wokół ciebie narzekają do tego stopnia, że czujesz, że musisz bronić swojego hazardu.

Przyznanie się, że masz problem jest pierwszym - i dla niektórych najtrudniejszym - krokiem. Kiedy już to zrobisz, możesz zacząć odzyskiwać kontrolę.

DLACZEGO HAZARD JEST UZALEŻNIAJĄCY?
Hazard może być trudnym nawykiem do kopania, a hipnoza nie jest czarodziejską różdżką, która bez trudu usunie pragnienie. Może ona pomóc Ci w zmianie codziennych elementów behawioralnych nawyku hazardowego i/lub rozpoznaniu i poradzeniu sobie z jego przyczynami.

Jednym z powodów, dla których hazard jest tak trudny do rzucenia, jest to, że oferuje nam sporadyczne i przypadkowe nagrody; psychologia mówi nam, że dla naszych mózgów są one najbardziej kuszące ze wszystkich.

Pomyślcie o tym w ten sposób. Kiedy byłeś mały, prawdopodobnie uwielbiałeś wkładać pieniądze do automatów do napojów lub naciskać przycisk na przejściu dla pieszych. Ale wraz z wiekiem dreszczyk emocji związany ze słyszeniem bicia puszki z alkoholem spadał, a zielony mężczyzna zapalał się, zmniejszał się. Za każdym razem otrzymujesz taką samą reakcję, jest ona przewidywalna, a więc niezbyt ekscytująca, gdy tylko nowość się znudzi.

Ale gdybyś nigdy nie wiedział, kiedy to będzie działać, a kiedy nie, to znów stałoby się to ekscytujące. Zbudowałoby to poczucie przyjemnego oczekiwania, ponieważ wiedziałbyś, że jeśli to będzie jeden z tych momentów, kiedy to zadziała, poczujesz się szczęśliwy i podekscytowany.

Dokładnie tak działa hazard na twoje emocje. Ponieważ czasami wygrywasz i jest to wspaniałe uczucie, twój mózg za każdym razem przewiduje wygraną i ekscytujące jest próbowanie, nawet jeśli racjonalnie wiesz, że przegrywasz częściej niż wygrywasz.

JAK MAM PRZESTAĆ GRAĆ?
Chociaż ten cykl emocjonalny może podtrzymywać nawyk hazardu, często jest to coś więcej.

Mogą istnieć obszary naszego życia, które są mniej niż satysfakcjonujące, lub w których czujemy się niespełnieni lub nieszczęśliwi. Hazard oferuje "wyjście", kiedy czujemy się na dole, a ten rodzaj myślenia jest bardzo "aktualny". Nie bierze się pod uwagę tego, jak będziemy się czuli później, kiedy przegramy - ponownie. Celem hipnoterapii jest oczywiście zmiana swojego zachowania, ale także pomoc w spojrzeniu na myśli, postawy i zdarzenia z przeszłości, które mogły stworzyć Twój nawyk do hazardu, i poradzić sobie z nimi inaczej.

Żaden terapeuta - hipnoterapeuta czy inny - nie może tego zrobić za ciebie. Musisz tego chcieć i być przygotowanym do pracy nad tym. Musisz pogodzić się z tym, że będziesz potrzebował kilku sesji i że wyniki mogą nie być natychmiastowe. Posiadanie innego wsparcia, np. dołączenie do Gambler's Anonymous, pomaga niektórym osobom.

Ale jeśli naprawdę chcesz przestać grać, czy to sporadyczne zmartwienie lub więcej, hipnoterapia może być w stanie pomóc, więc skontaktuj się i zapytaj.