Hipnoterapia i złość

Czy twój gniew sprawia ci problemy?
Większość ludzi doświadcza szeregu emocji w ciągu dnia, a w wielu przypadkach są w stanie wyrazić te uczucia w odpowiedni sposób.

Są jednak tacy, którzy mają z tym trudności, zwłaszcza ze złością. Mogą myśleć, że nie do przyjęcia jest odczuwanie gniewu w ogóle i próbować go ukryć lub "rozlać", albo mogą nie mieć umiejętności wyrażania go w sposób społecznie akceptowalny.

Czy gniew jest do przyjęcia?
Zanim przejdziemy dalej, usuńmy z drogi ten pomysł "gniew jest nie do przyjęcia".

Złość może być doskonałą odpowiedzią na

  • kiedy jesteśmy niesprawiedliwie traktowani lub widzimy, że inni są traktowani w ten sposób
  • czasy, kiedy czujemy się sfrustrowani lub bezsilni
  • czasy, kiedy ludzie robią rzeczy, które postrzegamy jako złe, zwłaszcza jeśli nie wydaje się, że są one konsekwencją
  • czasy, kiedy myślimy, że jesteśmy atakowani lub ignorowani

Gniew jest zupełnie rozsądną rzeczą, którą można odczuć w tych okolicznościach. To nie gniew sam w sobie jest problemem, ale to, co z nim robimy. Jeśli pozwolimy, by gniew nas kontrolował, albo wyrzucimy i zranimy siebie lub innych, wtedy gniew zacznie wpływać na nasze relacje z przyjaciółmi, kolegami z pracy i rodziną. Może nawet wpływać na naszą zdolność do utrzymania pracy i wpakować nas w kłopoty z prawem.

Co to za gniew?
Prawdopodobnie natrafiłeś na syndrom "walki lub ucieczki", zwany też reakcją na stres. Gniew jest częścią "walki" i z wściekłością przychodzi wzrost ciśnienia krwi, tętna i produkcji adrenaliny.

Niekontrolowany temperament może być również związany ze stresem, lękiem i zaburzeniami depresyjnymi, zarówno jako objaw, jak i podstawowa przyczyna.

Jak pokazuje się gniew?
Gniew można pokazać w wielu formach, od ogólnej irytacji do gwałtownych reakcji w drobnych sytuacjach. Jednym z przykładów może być wściekłość drogowa.

Przyczyny złości
Różni się to w zależności od osoby, ale może obejmować stres, żałobę, rozpacz lub wcześniejsze doświadczenia związane z poczuciem bezsilności lub niesprawiedliwego traktowania.

Rozwiązania dla gniewu
Istnieją sposoby na skuteczne zwalczanie tych problemów i wiele osób uważa hipnoterapię za przydatną.

Kiedy pracuję z kimś, kto chce zmienić sposób radzenia sobie z gniewem, mam tendencję do koncentrowania się na poszukiwaniu i radzeniu sobie z podstawowymi przekonaniami, które wywołują gniew. To pomaga im w tworzeniu nowych procesów myślowych i wzorców zachowań.

Hipnoterapia może również pomóc Ci poczuć się ogólnie spokojniejszym i bardziej zrelaksowanym, co może oznaczać, że jesteś mniej wrażliwy na rzeczy, które kiedyś wyzwalały Twój gniew, pomagając zapobiegać problemom, jak również je rozwiązywać.

Radzenie sobie z objawami gniewu na nowe sposoby i radzenie sobie z przyczynami leżącymi u ich podstaw może znacząco wpłynąć na Twoje życie. Oczywiście, jak zawsze hipnoza nie jest magiczną różdżką, a ostateczny rezultat będzie zależał od Państwa, ale jeśli sądzicie, że mogę Wam pomóc, prosimy o kontakt.