Jak radzić sobie z niepewnością

W ostatnim miesiącu rozmawiałem o tym, dlaczego zamknięcie COVID-19 było szczególnie niepokojące, a jedną z podniesionych przeze mnie kwestii była "niepewność".

W tej chwili nie mamy pewności co do wielu rzeczy; praktycznych, takich jak nasza praca, przyszłość, kiedy zamknięcie zostanie zwolnione i jak my (i nasi bliscy) zostaniemy dotknięci, jeśli będziemy mieć wirusa. Ale także emocjonalnych, takich jak nasza własna zdolność do przystosowania się do zmieniającego się świata wokół nas.

Dlaczego niepewność jest problemem dla tak wielu z nas?
Nasze mózgi pracują na zasadzie "lepiej zabezpieczyć niż przepraszać". Z trudem reagują na niepewność ze strachem, bo jeśli życie jest nieprzewidywalne, to wszystko może się zdarzyć - a to "wszystko" może być niebezpieczne. Strach prowadzi do zmartwień i stresu, które sprawiają, że trudniej jest myśleć racjonalnie i ostrożnie.
Niepewność wywołuje "co jeśli...?" myślenie. Starając się ukryć każdą ewentualność, twoje myśli kręcą się wokół, próbując wypracować naturę i rozwiązania każdego możliwego scenariusza, co oczywiście powoduje, że czujesz się przytłoczony i zwiększa trudności racjonalnego myślenia i planowania.
Niezdolność do planowania i organizowania rzeczy lub podejmowania decyzji może sprawić, że poczujesz się beznadziejnie lub nieudolnie - ma to wpływ na Twoją pewność siebie, poczucie własnej wartości i wzorce myślenia. Znajdujesz się w sytuacji, w której myślisz "Powinienem wiedzieć, co robić". Jeśli ciągle mówisz sobie w środku, że nie radzisz sobie dobrze lub że powinieneś radzić sobie lepiej, sprawia to, że czujesz się jeszcze bardziej poza kontrolą i zwiększa poziom swojego stresu.
Trudniej jest podjąć decyzję, jeśli nie wiesz, jaki będzie jej wynik. Im bardziej niepewny jest wynik, tym trudniej jest podjąć decyzję. Może to prowadzić do podejmowania decyzji w oparciu o reakcję szarpnięcia kolanami (patrz ramka) lub do całkowitego ich uniknięcia tak długo, jak to możliwe.
 

Można by pomyśleć, że gdybyśmy mieli mniej informacji, a więcej niepewności, podejmowalibyśmy decyzje ostrożniej, ale badania wykazują, że jest odwrotnie [1]. Oznacza to, że my
Podejmowanie decyzji szybciej, co prowadzi do większego prawdopodobieństwa wystąpienia błędów
Podejmować decyzje, które sprawiają, że czujemy się teraz lepiej, a nie brać pod uwagę długoterminowe wyniki
Podejmuj bardziej ryzykowne decyzje, aby spróbować szybciej poczuć się lepiej
 

Jak można lepiej radzić sobie z niepewnością?
Zaakceptuj fakt, że w większości przypadków pewność po prostu nie jest możliwa. Nawet codzienne decyzje, jak na przykład co do herbaty, mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje.
Zrób swoje badania tam, gdzie możesz - w takich okolicznościach, jak blokada, oznacza to prawdopodobnie ograniczenie odczytu do kilku wiarygodnych źródeł i ignorowanie źródeł alarmujących, niesprawdzonych i sensacyjnych.
Skup się na tym, co jest ważne i nie przejmuj się małymi rzeczami.
Nie zastanawiaj się nad problemami: wyznacz rozsądny limit czasowy na podjęcie decyzji, aby uniknąć oszustw.
Rozbijaj ważne decyzje na mniejsze części, które indywidualnie mogą mieć bardziej przewidywalne wyniki.
Patrzenie na problem z innego punktu widzenia może być pomocne. Poszukuj wsparcia lub wyobraź sobie, jakiej rady może udzielić ci ktoś inny.
Podejmij działania w tych częściach sytuacji, które możesz kontrolować, wykonaj rutynę i przećwicz dobrą samoopiekę opartą na dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym.
Afirmacje mogą pomóc ci uwolnić się od potrzeby pewności, jeśli będziesz je regularnie praktykował. Przeczytaj NINIEJSZY ARTYKUŁ, aby jak najlepiej je wykorzystać.
Sugerowane afirmacje w celu zwiększenia twojej tolerancji na niepewność
Podchodzę do niepewności z otwartym umysłem.

Wierzę w siebie i swoje możliwości, by przetrwać trudne czasy.

Pamiętanie o moich osiągnięciach daje mi pewność, że poradzę sobie z czymś nieznanym.

Moje dotychczasowe sukcesy udowadniają, że potrafię stawić czoła nowościom, które pojawiły się przede mną.

Moje życie jest pełne wspaniałych błogosławieństw, ponieważ z ufnością podejmuję wyzwania.