Jak wybrać właściwego terapeutę

Terapie uzupełniające stają się bardzo popularne, a zakres oferowanych terapii - i terapeutów - może wydawać się ogromny. Więc jak w ogóle zacząć wybierać?

Dostarczanie większości terapii jest nieuregulowane prawnie lub podlega jedynie dobrowolnej regulacji, co utrudnia wyłonienie tych, którzy są wiarygodni i dobrze wyszkoleni, z tych, którzy nie są. Więc oto mój przewodnik po wybraniu właściwej osoby do pomocy.

wskazówki, które pomogą Ci znaleźć odpowiedniego terapeutę dla Ciebie

Nie wybieraj tylko najbliższej osoby, ani pierwszej, którą spotkasz. Trochę badań jest dobrze zainwestowanym czasem i zapewni Ci zadowolenie z terapeuty, którego wybierzesz.

Zacznij od przemyślenia wszystkiego, co praktyczne, co może mieć wpływ na twój wybór. Na przykład, czy masz jakieś preferencje co do wizyty u terapeuty mężczyzny lub kobiety? Czy możesz przychodzić wieczorem, za dnia
czy spotkania weekendowe? Masz transport lub potrzebujesz kogoś na dobrej trasie autobusowej?

Osobista rekomendacja to dobry sposób na znalezienie kogoś, więc pytaj dookoła. Możesz być zaskoczony, jak wiele osób, które znasz, korzystało już z usług terapeuty komplementarnego.

Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować zapytać swojego lekarza pierwszego kontaktu lub jego pielęgniarkę praktykantkę, czasami wydadzą oni rekomendację. W innych przypadkach nie są w stanie lub nie chcą tego zrobić, ponieważ wielu z nich nie jest przeszkolonych w zakresie terapii komplementarnych, a NHS jako organ wspiera jedynie podejścia komplementarne w bardzo ograniczonych obszarach, takich jak stosowanie hipnoterapii w celu łagodzenia objawów IBS.

W przeciwnym razie, można szukać w Internecie, jak większość terapeutów ma strony internetowe. Zobacz, które strony są dla Ciebie atrakcyjne; czy terapeuta jest otwarty i szczery na temat swojego doświadczenia i kwalifikacji, czy zna się na swojej terapii?

Kiedy rozmawiasz z terapeutą po raz pierwszy, zapytaj go o jego wykształcenie, ubezpieczenie i członkostwo zawodowe. Pomimo braku regulacji, większe terapie mają dedykowane stowarzyszenia zawodowe i istnieją organizacje zrzeszające terapeutów, którzy oferują szereg terapii lub praktykują mniej rozpowszechnione odmiany.

Zawsze widziałbym terapeutę, który należy do jednej lub kilku z tych grup; zachęca on do wysokich standardów szkoleniowych, egzekwuje kodeks etyczny i oferuje procedurę składania skarg, jeśli (rzadko) jest ona potrzebna. Nie jest to wymóg prawny dla większości terapeutów, aby należeć do jednego z tych organów, ale jeśli inwestują pieniądze w członkostwo wiesz, że traktują swój biznes poważnie.

Jeśli twój terapeuta ma litery po nazwisku, zapytaj, co one oznaczają. O ile nie są to uznane kwalifikacje, takie jak BA lub BSc, będą to prawdopodobnie prywatne kwalifikacje przyznawane przez instytucje szkolące w zakresie terapii.

Wyjaśnij, dlaczego rozważasz terapię, i wspomnij o wszelkich przyjmowanych lekach lub problemach zdrowotnych. Dzięki temu terapeuta może sprawdzić, czy może Ci pomóc w taki sposób, w jaki chcesz. Niektórzy terapeuci (w tym ja) oferują bezpłatne sesje informacyjne, aby umożliwić Ci bardziej szczegółowe zapoznanie się z tym tematem. Sprawdź ceny i liczbę sesji, których powinieneś się spodziewać.

Dobrze jest porozmawiać przez chwilę, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo z osobą, którą wybrałeś. Osobowość liczy się bardzo wiele, zwłaszcza jeśli masz zamiar rozmawiać o obszarach osobistych
takich jak twoje zdrowie czy kwestie emocjonalne.

Nie spiesz się, odrób pracę domową, a znajdziesz odpowiedniego terapeutę, który ci pomoże.