Kilka faktów o hipnozie

Poszukiwanie obrazów związanych z hipnozą spowoduje powstanie wielu podobnych do tego z tego artykułu. Niektóre z nich są jeszcze dziwniejsze, a niektóre wręcz przerażające. Mdlejące młode damy i krzykliwe, drapieżne mężczyźni (zwykle z kozią bródką, choć jeszcze nie wiem dlaczego). Hipnotyzerzy z huśtającymi się zegarkami lub wielobarwnymi oczami.

Czy to naprawdę tak? Cóż, nie. A oto niektóre z powodów, dla których.

Hipnoza nie jest najlepszym słowem na to, co robię.

Termin hipnoza został ukuty przez Jamesa Braid'a, który próbował oddzielić swoje zabiegi lecznicze od mesmeryzmu, który nie był traktowany poważnie przez większość środowiska medycznego.
Pochodzi ono od słowa "hipnoza", które po grecku oznacza "sen". Później Braid zdał sobie sprawę, że bycie w hipnozie wcale nie przypomina snu i próbował zmienić jego nazwę; niestety, wybrał "monoideizm" (co oznaczało skupienie się na jednej idei). Nigdy się to nie przyjęło.

Na scenie jest inaczej.

Hipnotyzerzy sceniczni prawdopodobnie nadal używają słowa "sen", ponieważ używają szybkich wprowadzeń (metod hipnotyzowania ludzi) i potrzebują jednosylabowego słowa, które łatwo i szybko powiedzieć. Hipnotyzerzy sceniczni proszą Cię o robienie głupich rzeczy, ponieważ jest to zabawne dla ich publiczności. Hipnoterapeuci nie robią tego dlatego, że nie mają publiczności i nie rozwiązałoby to Twoich problemów.

Hipnoterapia polega na tym, że przyjmujemy sugestie terapeuty.

Wszyscy jesteśmy podatni na sugestie. Istnieje ogromny, światowy przemysł reklamowy oparty na tym właśnie fakcie. Ale zawsze możemy odrzucić sugestie, które nam się nie podobają lub które są dla nas niestosowne.
Hipnoza wprowadza nas w spokojny, skupiony stan, w którym jesteśmy bardziej niż zwykle podatni na sugestie; kiedy terapeuci używają jej do sugerowania sposobów, w jaki możemy być szczęśliwsi lub radzić sobie z naszymi problemami, stosujemy się do niej. Ale zawsze zachowujemy zdolność do powiedzenia "nie".

Operacje mogą być przeprowadzane przy użyciu hipnozy

James Esdaile pracował w Indiach w latach czterdziestych XIX wieku i używał hipnozy jako jedynego środka znieczulającego do operacji usuwania tego, co nazywał "guzami potworów" (do 80 funtów wagi). Wcześniej w ogóle nie stosowano znieczulenia, a wielu pacjentów zmarło z powodu wstrząsu lub utraty krwi. Esdaile twierdził, że wprowadzenie znieczulenia hipnotycznego zmniejszyło śmiertelność w tych operacjach z 50% do 5%.

Hipnoza nie jest wykrywaczem kłamstw.

Miałem dziwny telefon od ludzi, którzy chcieli, żebym zahipnotyzował ich partnera i zapytał, czy mają romans. Niestety dla tych rozmówców, ludzie w hipnozie mogą wymyślać lub wyobrażać sobie informacje, popełniać błędy, a nawet kłamać. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest, aby zobaczyć się z hipnoterapeutą, który jest dobrze wyszkolony i nie będzie zadawał niewłaściwych lub wiodących pytań, które mogą spowodować, że będziesz pracował z niedokładnymi informacjami.