Klaustrofobia i hipnoterapia

Claustrofobia to lęk, który pojawia się na ograniczonych przestrzeniach; często pojawia się element uczucia uwięzionego, bez możliwości wyjścia. Jeśli masz klaustrofobię, może ona mieć drastyczny wpływ na Twoje codzienne życie. Może być odczuwany przez każdego w każdej chwili i występuje w różnych formach i stopniach nasilenia. Wiele osób nie czuje się komfortowo w zamkniętych lub bardzo małych pomieszczeniach, albo od czasu do czasu czuje, że musi opuścić na przykład zatłoczone centrum handlowe. Ale dla nielicznych jest to rzecz stała i nawet myślenie o takiej sytuacji może wywołać silne uczucie paniki i niepokoju.

JAK DZIAŁA KLAUSTROFOBIA?
Klaustrofobia jest bardzo powszechną fobią i w skrajnych przypadkach może uczynić życie bardzo kłopotliwym. Może powodować, że będziesz musiał trzymać się z dala od kolejek, latania, samochodów czy wind, możesz nawet mieć problemy z przytulaniem się lub ubieraniem się w przytulne ubrania.

Czasami jesteś świadomy swojej niechęci do zamkniętych przestrzeni, ale od czasu do czasu zakrada się do ciebie klaustrofobia: możesz nie zdawać sobie sprawy, że masz problem, dopóki nie znajdziesz się w sytuacji, która wywołuje fobię i nagle ogarnia cię panika. Następnym razem, gdy znajdziesz się w podobnej sytuacji, pamięć o tym może sprawić, że powtórzy się ona po raz pierwszy.

Po ustaleniu wzorca, często zaczynasz odczuwać niepokój związany z samym niepokojem i znajdujesz sposoby na uniknięcie wywołania go. Jeżeli uważasz, że pewna sytuacja wywoła reakcję fobiczną, po prostu tam nie wchodzisz. Może to prowadzić do tego, że twoje życie staje się coraz bardziej ograniczone.

Ograniczenia te stają się nawykowymi zachowaniami, głęboko zakorzenionymi w nieświadomym umyśle, który jest odpowiedzialny m.in. za pamięć i emocje. Świadomy umysł, który jest odpowiedzialny za myśl logiczną, wie, że nie ma prawdziwego zagrożenia, więc można spróbować po prostu zignorować swoje obawy, ale kiedy to, co wiemy i co czujemy są różne, co czujemy ma tendencję do wygrania.

CO MOŻE POMÓC W KLAUSTROFOBII?

NLP (Neuro-Lingwistyczne Programowanie) i hipnoterapia w połączeniu z hipnoterapią mogą zapewnić skuteczną terapię dla szerokiego zakresu fobii, w tym klaustrofobii. Hipnoterapia jest uważana za działającą bezpośrednio z nieświadomym (emocjonalnym) umysłem, a NLP koncentruje się na zachowaniu i myśleniu.

Często dołączam też trochę EMDR (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Pierwotnie został on opracowany do pracy z traumą, ale jest również używany, aby pomóc uczulić się na wydarzenia lub miejsca, które wywołują fobię, więc po prostu nie doświadczyć tego samego poziomu strachu.

Rzadko jest to natychmiastowe rozwiązanie, ponieważ terapia jest zazwyczaj bardziej procesem niż wydarzeniem, ale często kilka sesji może pomóc i uczynić cię wolnym, aby żyć swoim życiem ponownie.