Masz fobię na Halloween?

Jak zbliża się Halloween, mogą pojawić się pewne obawy wywołane w sposób, który jest mniej przyjemny niż Halloween ma być. Hipnoterapia może pomóc w opanowaniu tych lęków. Oto kilka przykładów nietypowych fobii, które mogą być bardziej zauważalne o tej porze roku.

Fobia maskowa
Maski wilkołaka i zombie może każdy skakać, ale można bać się nawet prostych masek maskarady, lub te wykonane, aby wyglądać jak coś nie straszne w ogóle. Ten strach, nazywany po prostu "maskaphobia", może wynikać z faktu, że gdy ktoś nosi maskę, nie widać, co naprawdę za tym stoi. Wyrażenia użytkownika są niemożliwe do odczytania, i choć racjonalnie wiesz doskonale, że to twój przyjaciel noszący maskę, nie możesz zobaczyć ich twarzy, więc nie możesz być pewien.

Maski mogą również uruchomić to, co jest znane jako reakcja Uncanny Valley, gdzie coś, co wygląda prawie jak osoba, ale nie całkiem jest bardziej przerażające niż coś, co nie wygląda jak człowiek w ogóle.

Fobie potworów
Strach przed potworami, ogólnie rzecz biorąc, nazywany jest "terafobią", a oto kilka bardziej konkretnych:

Sanguivoriphobia - strach przed wampirami
Fazmofobia - strach przed duchami
Strach przed rzeczami, które nie są prawdziwe, może stanowić mniejszy problem niż inne powszechne obawy, ale o tej porze roku trudno jest uniknąć obrazów lub wzmianek o nich. (Specjalnie dla tego bloga wybrałem komiksowe zdjęcie, żeby cię nie wystraszyć!) Konkretny film czy książka może sprawić, że przez kilka dni będziesz się bał potwora w nim, ale jeśli nie przejdzie, możesz mieć terafobię. Te lęki nie są powszechne u dorosłych, ale nie są nieznane; w 1972 roku człowiek o nazwisku Demetrious Mykicura cierpiał na tak silny strach przed wampirami, że spał z ząbkiem czosnku w ustach i udławił się nim na śmierć. Osoby cierpiące mogły polegać na ludowych rytuałach odpędzania potworów, takich jak wieszanie krzyżyków czy sprawdzanie pod łóżkami i w szafie nocnej.

Fobia ciemności
Istnieje kilka różnych nazw, takich jak: skotofobia, achluofobia, lygofobia, czy nyktofobia, co bardziej szczegółowo oznacza strach przed nocą. Jest to dość powszechny strach, który zazwyczaj wynika z oczywistego faktu, że w ciemności nie widać potencjalnych zagrożeń. Może mieć również związek z fobią potworów lub traumatycznym przeżyciem, które miało miejsce w nocy lub w ciemności (np. uwięzienie w ciemnej szafce). U dzieci może to również wiązać się z lękiem separacyjnym, ponieważ w nocy rodzice muszą zostawić je w spokoju, aby mogły spać. Jesienią noce stają się dłuższe, a w nocy jest coraz bardziej ciemno. Wieczorami chodzenie do domu może stanowić duży problem dla osób cierpiących na nyktofobię.

Jak radzić sobie z fobiami
Pierwszą rzeczą, której większość ludzi stara się uniknąć, jest unikanie źródła swojej fobii, ale nie zawsze jest to możliwe; nie można na przykład zapobiec pojawieniu się nocy. Terapeuci zalecają natomiast, aby ostrożna ekspozycja na źródło strachu mogła pomóc w jego zmniejszeniu. Na przykład, praktyka siedzenia w zaciemnionym pokoju lub wyjście w nocy na zewnątrz na krótkie okresy czasu, albo poznanie folkloru otaczającego typ potwora, który cię przestraszył. Pomocne mogą być również metody relaksacyjne: aromaterapia, medytacja, samo-hipnoza itp.

Przebieg terapii może również pomóc w zmniejszeniu strachu do możliwego do opanowania poziomu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i jeśli uważasz, że hipnoterapia lub EMDR mogą być dla Ciebie odpowiednie, skontaktuj się ze mną.