Mogę utknąć w transie?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi nie, ale rozumiem, dlaczego wielu moich klientów chce odpowiedzi na to pytanie, ponieważ perspektywa wejścia w trans, czyli hipnoza, może czuć się tak różna od codziennego życia, że może być trochę przerażająca.

Właściwie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest to, że trans nie jest czymś, co "robię" z tobą. To jest coś, co robisz dla siebie, z moimi wskazówkami. Pomyśl o tym trochę jak o nauce jazdy. Instruktor siedzi obok ciebie i rozmawia z tobą za pomocą elementów sterujących, ale ty jesteś odpowiedzialny za samochód. Większość klientów za każdym razem, gdy pracujemy razem, łatwiej i głębiej wpada w trans, ponieważ mają większe umiejętności, by wiedzieć, jak to zrobić.

Trance jest o wiele bardziej codziennym doświadczeniem niż można by przypuszczać i być może byłeś tam przed przyjazdem na naszą sesję. Jeśli podczas wakacji siedzisz przy basenie i zanurzasz się w pięknym śnie, to jest to jedna z jego wersji. Zoning out" podczas jazdy znajomą trasą jest inną, tak samo jak pozwalanie swojemu umysłowi błądzić podczas nudnego spotkania w pracy. To, co mają ze sobą wspólnego, to wciąganie się w to, co dzieje się w twoim umyśle, tak że choć jesteś świadomy tego, co dzieje się wokół ciebie, zwracasz mniej uwagi niż zwykle na otoczenie.

Kiedy jest koniec sesji i czas poprosić cię o wyjście z transu, zazwyczaj używam techniki liczenia, aby przywrócić cię do zwykłej świadomości. Na przykład, mogę powiedzieć: "Będę liczył od 1 do 5 i z każdą cyfrą będziesz bardziej świadomy swojego otoczenia, tak że zanim dojdę do 5, będziesz w pełni przebudzony". Będę liczył powoli, prosząc cię o otwarcie oczu na ostatnią liczbę. Podoba mi się ta metoda, ponieważ jest delikatna i naturalna, daje dużo czasu na zmianę orientacji tu i teraz, a także sprawi, że poczujecie się zrelaksowani i odświeżeni.

Albo od czasu do czasu mogę wykorzystać historię, którą wam opowiadałem i poprzez doprowadzenie jej do naturalnego końca zachęcić was do otwarcia oczu i bycia w pełni świadomym waszego otoczenia. Przykładem może być - doświadczyliście silnej wizualizacji, w której przeszliście przez las i zatrzymaliście się przy strumieniu. Spoglądając w ten strumień, a może nawet zmieniając go w jakiś sposób, delikatnie uwolniłeś niektóre z problemów, które cię powstrzymywały lub denerwowały. Jesteście teraz gotowi wrócić do codziennej rzeczywistości.

Mógłbym cię prosić, żebyś sobie wyobraził, że wstajesz, idziesz wzdłuż strumienia i zauważasz, że drewno zaczyna się przerzedzać. Wszystko staje się coraz jaśniejsze, drzewa coraz mniej, a ty wychodzisz ze swojego transu. Zanim wyjdziecie z lasu, znów będziecie w pełni świadomi swojego codziennego otoczenia.

Od czasu do czasu ktoś nie otwiera oczu od razu o to proszę. Jest kilka powodów, dla których może się to zdarzyć.

Kiedy jesteś w hipnozie, na ogół jest to bardzo relaksujące i przyjemne. Dla niektórych klientów jest to tak przyjemne, że nie chcą, aby to się skończyło. Cóż, to jest w porządku przeze mnie, nauczę cię jak to zrobić dla siebie i wtedy możesz doświadczać tego pięknego stanu tak często jak chcesz. Niewielka liczba klientów może przyśpieszyć podczas sesji, ponieważ są zmęczeni i czują się bezpiecznie.

W każdym razie, ci klienci mogą nie otworzyć oczu za pierwszym razem, gdy ich o to poproszę, ale nie są "uwięzieni". Decydują się pozostać zanurzeni w przyjemnym doświadczeniu lub śpią. Otworzą oczy, gdy się na to zdecydują, lub gdy obudzą się w pełni naturalne wydarzenia. Jak zwykle mam innego klienta, który przychodzi po was (lub trzeba zamknąć i iść do domu!), będę generalnie przypominać, że nadszedł czas, aby sesja się skończyła i liczyć ponownie nieco głośniej lub mocniej, może używając waszego imienia. To robi sztuczkę.

Mam nadzieję, że dało ci to pewne informacje, które uspokoją twój umysł. Jeśli zastanawiacie się nad spotkaniem z hipnoterapeutą i martwicie się, że utkniecie w transie (lub czymś innym), dobrze jest zadać mu pytania przed zaangażowaniem się w sesje. Doświadczony terapeuta sprawi, że będziesz czuł się bezpieczny w każdej kwestii i powinien być szczęśliwy mogąc odpowiedzieć na każde pytanie bez osądzania. Jeśli tego nie zrobi, rozejrzyj się, dopóki nie znajdziesz kogoś, kto to zrobi.