Opiekuj się swoim zdrowiem psychicznym w zamknięciu

Koronawirus wniósł wiele zmian i wyzwań do naszego życia. Musieliśmy dostosować się do nowych codziennych i zakupowych procedur, niepewności co do naszej pracy i finansów, a także edukacji naszych dzieci. Wolności, które uznaliśmy za oczywiste, zostały usunięte i nikt nie jest pewien, co może się stać dalej. Zmiany były szybkie i często nieprzewidywalne, więc oprócz obaw związanych z samą chorobą, zmiany te są dodatkowym powodem do zmartwień i niepokoju. 

Dlaczego koronaawirus jest taki niepokojący?
Zagrożenie - niepokój jest mechanizmem radzenia sobie z zagrożeniami, a rozsądna jego ilość może być przydatna. Jeśli na przykład nie obawiasz się, że zostaniesz napadnięty, możesz nosić wszystkie swoje najlepsze klejnoty w mieście w sobotni wieczór (po ponownym otwarciu pubów!). Problem z koronaawirusem polega na tym, że wiemy, że efekty są od łagodnych do bardzo poważnych, a nawet śmiertelnych, ale trudno jest obliczyć poziom ryzyka dla nas osobiście. Dodajmy do tego, że nie widzimy nadchodzącego zagrożenia i znajdujemy się w sytuacji, w której nie wiemy, co jest "rozsądną" ilością lęku.

Niepewność - wiele badań wskazuje na to, że niepewność jest ściśle powiązana z lękiem i niepokojem. Na przykład u osób z zaburzeniami lękowymi uogólnionymi wykazano szczególnie wysoki poziom tego, co nazywa się "nietolerancją niepewności", tak więc zdolność do planowania z wyprzedzeniem sprawia, że czują się one mniej niespokojne. Jedno z badań wykazało nawet, że ludzie wolą zdecydowanie doznawać wstrząsów elektrycznych teraz, niż być może doznawać ich później. Obecnie mamy niepewność co do wielu elementów naszego życia, jak również co do skutków samego wirusa.

Zmiana - nawet pozytywne zmiany mogą zwiększyć nasz poziom stresu, w zależności od tego, jak dobrze myślimy, że sobie z nimi poradzimy, a wiele osób ma trudności ze znalezieniem pozytywów w obecnej sytuacji.

Czynniki osobiste - niektórzy z nas są bardziej odporni na wszystkie te sytuacje niż inni i ogólnie lepiej radzą sobie w stresie. Jeśli masz tendencję do patrzenia na świat negatywnie lub uważasz, że masz niewielką lub żadną kontrolę nad tym, co dzieje się wokół ciebie, będzie ci trudniej. Jeśli już cierpisz na zaburzenia lękowe lub depresję, szczególnie jeśli już martwisz się o swoje zdrowie, możesz również znaleźć te rzeczy trudniej sobie z nimi poradzić.
Jak zmniejszyć lęk koronaawirusowy
Wiele wskazówek na tej stronie o zarządzaniu lękiem ogólnie na tej stronie, a mój blog stres może pomóc. Lęk, do pewnego stopnia, jest zawsze lękiem, niezależnie od tego, skąd pochodzi. Ale są konkretne rzeczy, które można zrobić, aby pomóc Ci poradzić sobie z coronavirus lockdown, jak również. Oto kilka krótkich wskazówek, skorzystaj z zawartych w nich linków, aby uzyskać więcej informacji.

Spędzaj kilka minut każdego dnia przypominając sobie o szczęśliwych czasach: badania pokazują, że poprawi to Twój nastrój - zobacz badanie

Inne badania nad wyobraźnią pokazują, że jeśli wyobrażamy sobie, że ktoś inny dobrze sobie radzi w danej sytuacji, to zmienia to nasze myślenie o tym, jakie byłyby nasze własne reakcje w tej sytuacji. Tak więc, jeśli znasz kogoś, kto dobrze radzi sobie pod presją - lub w zamknięciu - wyobraź sobie, jak poradziłby sobie z sytuacjami, z którymi masz teraz do czynienia. Zobacz badanie 

Wychodzić codziennie do ogrodu, jeśli się go ma. Zielona przestrzeń, niezależnie od tego, czy jest mała, czy miejska, pomaga poczuć się bardziej zrelaksowanym - czytaj więcej

Wykonuj codzienne ćwiczenia tak długo, jak długo jesteś na tyle zdrowy, że poprawi to twój nastrój - więcej informacji.

Utrzymujcie rutynę na tyle, na ile możecie, nawet jeśli to nie jest wasza zwykła. Codziennie staraj się osiągnąć coś dobrego i zajmij się listą zawodów, do których zazwyczaj nie masz dostępu.

Rzuć wyzwanie nierealistycznym zmartwieniom i nieprzydatnym myślom "co by było, gdyby" - jak to zrobić.

Zmień negatywne opisy, których używasz w swojej głowie - na przykład, nie jesteś "uwięziony w domu", jesteś "bezpieczny w domu".

Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować - na przykład postępuj zgodnie z najnowszymi wskazówkami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa, regularnie myj ręce, zostawaj w domu, kiedy możesz.

Zdobądź dużo snu i zjedz najzdrowszą dietę jaką możesz, wspiera ona twój system odpornościowy.

Upewnij się, że nie spędzasz godzin na portalach społecznościowych czytając wszystkie dezinformacyjne i przerażające historie. Dowiedz się, co musisz wiedzieć z wiarygodnego źródła, takiego jak NHS, i sprawdzaj to nie częściej niż raz lub dwa razy dziennie.

Rozmawiać - i myśleć - o czymś innym niż ten wirus! Nie jesteśmy społecznie zdystansowani, tylko fizycznie zdystansowani. Rozmawiaj ze znajomymi i krewnymi przez telefon, za pośrednictwem Facebooka lub Skype'a; dołącz do grup na Facebooku, które omawiają rzeczy, które lubisz, takie jak ulubione książki, hobby lub programy telewizyjne; staraj się zachować poczucie przynależności do społeczności.

Jeśli naprawdę walczysz, skorzystaj z pomocy terapeuty. Wiele z nich oferuje usługi telefoniczne lub internetowe.