Prowadzenie grupowych sesji hipnoterapeutycznych: Najlepsze porady dla terapeutów


Często otrzymujemy zapytania od członków o prowadzenie własnych sesji grupowych, a także o to, w jaki sposób można wygenerować więcej biznesu, rozpowszechniać informacje o korzyściach płynących z hipnoterapii i jednocześnie pomagać innym.
Jeśli jesteś nowy w prezentacjach grupowych, perspektywa może być na początku trochę denerwująca, ale po jej zakończeniu uczucie euforii (i ulgi) nie ma sobie równych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować.

 1. Ćwiczcie to, co głosicie. Tak, oznacza to wykorzystanie autohipnozy do przezwyciężenia wszelkich wątpliwości co do swojej zdolności.  Prawdopodobnie jesteś już udanym hipnoterapeutą, więc będziesz znał procedurę tworzenia i wykorzystywania kotwic i pozytywnych afirmacji.  Użyłaś ich na swoich klientach, więc teraz doświadczaj korzyści dla siebie.
 2. Zawsze pamiętaj, że większość laików wie bardzo mało o hipnozie.  Większość z nich będzie myśleć o hipnozie etapowej, a niektórzy mogą nawet zapytać, czy zrobisz z nich "klucze jak z kurczaka" (wierzcie lub nie, wciąż jestem o to pytany przez klientów).  Skorzystaj z tej okazji, aby poinformować swoich uczestników o korzyściach, przytoczyć przykłady z własnych sesji, ale uważaj, aby nikogo nie zidentyfikować, omówić historie sukcesu i wszelkie żartobliwe opowieści związane z Twoimi sesjami (zmieniając tylko tyle szczegółów, aby chronić poufność).
 3. Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania i zawsze rób to uczciwie, przyznając, że musisz coś dogłębniej zrozumieć.
 4. Mowa ciała powinna być otwarta i pomagać grupie w swobodnym poruszaniu się.  Pamiętaj, że prawdopodobnie wszyscy mają co najmniej jedną kwestię, w której chcieliby pomóc i mają nadzieję, że masz klucz do tego, by im w tym pomóc. 
 5. Jeśli masz jakichś sceptyków w swojej grupie, bądź wobec nich mile widziany.  Zachęcajcie ich do zadawania pytań, a przede wszystkim, nigdy nie brońcie się. 
 6. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie bezpośrednio, napisz je na tablicy, a następnie wróć do tematu.
 7. Przed rozpoczęciem sesji, wyjaśnij, że niektóre osoby mogą nie być tak chłonne jak inne, więc jeśli nie są w stanie w pełni się zrelaksować i cieszyć z sesji, poproś je o rozwagę w stosunku do innych i o zachowanie ciszy, jeśli to możliwe.
 8. Niech wasza grupa zamknie oczy, by zacząć od zaproszenia do współpracy.  Większość ludzi łatwiej jest wizualizować, gdy ich oczy są zamknięte, ale osoby noszące soczewki kontaktowe mogą czuć się z tym trochę niezręcznie.  Pamiętaj, że niektóre osoby są w stanie widzieć również z otwartymi oczami.  Będziesz w stanie stwierdzić, czy "zgadzają się" z sesją, patrząc im w oczy szkliwami.
 9. W dużej grupie masz zazwyczaj jedną osobę, która wydaje się opierać, ma otwarte oczy, rozgląda się za resztą grupy lub generalnie przeszkadza.  Jest to jedna osoba, która może cię najbardziej niepokoić, ale nie pozwól jej na to.  Wszyscy inni ładnie reagują, więc musisz sobie radzić naprawdę dobrze.  Gratuluj sobie.
 10. Po zakończeniu sesji zachęcaj uczestników do omówienia swoich doświadczeń, aby reszta grupy mogła wymienić się notatkami. 
 11. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą wiele wizytówek, broszur o swojej praktyce i innych materiałów marketingowych.
 12. Daj uczestnikom grupy mały upominek; może to być laminowana kartka z pewnymi potwierdzeniami istotnymi dla twojej demonstracji, krótka sesja hipnozy na CD lub coś innego, co może być zachowane, aby przypomnieć im o twojej sesji.
 13. Pamiętaj, że słowo z ust jest zawsze najlepszą rekomendacją.  Upewnij się, że wszyscy Twoi uczestnicy mają coś pozytywnego do powiedzenia o Tobie.
 14. W dziwnych sytuacjach, gdy sesja nie działa, klienci (i uczestnicy grupy) są bardziej skłonni obwiniać siebie niż Ciebie.
 15. Pod koniec sesji może się okazać, że niektórzy klienci wycofują się, czekając na możliwość prywatnej rozmowy z Tobą.  Jeśli masz czas, spróbuj zająć się ich problemami w tym czasie, zamiast prosić ich o telefon do Ciebie.  Prawdopodobnie potrzeba było im dużo odwagi, aby omówić ich problem.