Stres, depresja i bałagan

Moja nastoletnia córka twierdziła, że jeśli posprzątała swoją sypialnię, nie wiedziała już, gdzie są rzeczy - bałagan, przynajmniej według niej, był "zorganizowany". Ale wydaje się, że jest w mniejszości. Według badań przeprowadzonych przez Princeton University Neuroscience Institute, bałagan nie tylko zajmuje miejsce w naszych domach i miejscach pracy. W rzeczywistości ogranicza on zdolność naszego mózgu do koncentracji i przetwarzania informacji.

A Centrum Życia Codziennego i Rodziny UCLA (CELF) mówi, że wiele bałaganu można powiązać z depresją, niską samooceną i wysokim poziomem stresu i niepokoju. Oni to odkryli:

Kobiety są bardziej dotknięte bałaganem niż mężczyźni - ich poziom kortyzolu jest zazwyczaj wyższy w zatłoczonym środowisku, co wskazuje na wyższy poziom stresu
Kobiety czują też, że porządek w domu wskazuje na udaną lub szczęśliwą rodzinę.
Ludzie, którzy chcą pozbyć się bałaganu, często uważają ten pomysł za przytłaczający i z trudem porzucają to, co zgromadzili wokół siebie.
Ta ostatnia sprawa jest ważna, jeśli planujesz pozbyć się bałaganu. Jeśli nie jesteś naturalnie schludną osobą lub jeśli cierpisz na takie schorzenia jak stres, lęk lub depresję, zmniejszenie bałaganu może być zniechęcającym zadaniem. Ale jeśli zrobisz to krok po kroku, możliwe jest odzyskanie kontroli nad sytuacją.

Zapanowanie nad bałaganem
Jeśli żyjesz z bałaganem od dłuższego czasu, to chyba za dużo, by myśleć o usunięciu go na raz. "Dziecięce kroki" to droga, którą należy podążać.

Ustaw sobie rozsądny dzienny przedział czasowy na pozbycie się bałaganu. W tym czasie, nie daj się rozpraszać. Wyłącz telefon, Facebooka i wszystko inne, co może przyciągnąć Twoją uwagę, choć jeśli pomaga w tym uspokajająca muzyka w tle, idź na to.
Zdobądź cztery duże torby lub pudełka i oznacz je etykietą. Potrzebujesz jednej na śmieci, jednej do recyklingu, jednej na przydatne, ale niechciane rzeczy, które można "przywrócić", i jednej na wszystko, o czym nie możesz się zdecydować w ciągu minuty lub dłużej. Wrócimy później do tego, co zrobić z tym ostatnim pudełkiem, ale posiadanie go przyspieszy proces sortowania w krótkim czasie.
Zacznij od jednego konkretnego obszaru. Często najlepiej jest zacząć od szafek do przechowywania, więc kiedy dojdziesz do podłogi, będziesz już miał gdzie umieścić rzeczy, które chcesz zatrzymać. Ale nie stresuj się długo, od czego zacząć - po prostu wybierz miejsce przypadkowe lub takie, które wydaje Ci się najbardziej odpowiednie. Wyjmij wszystko i wyczyść teren, zanim zaczniesz sortować.
Podczas sortowania, każdy przedmiot należy posortować tylko raz. Albo odłóż je z powrotem do porządku, albo włóż je do jednego z pudełek.
Bądź bezwzględny w podejmowaniu decyzji, co trzymać - pozbądź się duplikatów i wszystkiego, czego nie używałeś lub nie nosiłeś przez co najmniej rok. Pozbądź się tych wszystkich rzeczy, które odłożyłeś w nadziei, że uda ci się je naprawić.
Na koniec każdej sesji sortowania opróżnij śmieci i pojemniki na surowce wtórne do odpowiednich pojemników.
Zajmij się zawartością pojemnika na śmieci tak szybko, jak to możliwe po każdej sesji sortowania. Nie zostawiaj ich w pobliżu, ponieważ będziesz kuszony, aby zabrać rzeczy z powrotem. Przekaż je do sklepu charytatywnego, sprzedaj na eBay'u lub na stronach internetowych typu pre-loved, albo rozdaj za pośrednictwem stron internetowych typu freecycle i freegle.

Kiedy już ustalisz porządek w jednym miejscu, rozpocznij nowy obszar w tym samym pokoju. Kontynuuj, sprzątanie i organizowanie aż do momentu, gdy to pomieszczenie zostanie zrobione, a następnie powtarzaj w każdym pokoju w swoim domu, aż wszędzie będzie czysto.

Jak każdy pokój jest skończony, zajmij się rzeczami, o których nie mogłeś się zdecydować. Łatwiej ci będzie wiedzieć, co z nimi zrobić. Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, zaklej pudełko dużą ilością taśmy klejącej, napisz datę na górze i umieść ją gdzieś, gdzie nie będziesz jej zbytnio oglądał - strych lub garaż jest do tego idealny. Po roku, jeśli nie potrzebujesz żadnej z rzeczy w pudełku, pozbądź się go bez zaglądania do środka.