Uzależnienie od alkoholu: objawy, leczenie, powikłania

Uzależnienie od alkoholu, znane również jako alkoholizm, jest chorobą, która dotyka ludzi z różnych środowisk. Eksperci starają się wskazać czynniki, takie jak genetyka, płeć, rasa czy warunki społeczno-ekonomiczne, które mogą predysponować do uzależnienia od alkoholu. Jednak uzależnienie to nie ma jednej przyczyny. Czynniki psychologiczne, genetyczne i behawioralne mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby.
 
Ważne jest, aby pamiętać, że alkoholizm jest prawdziwą chorobą. Może powodować zmiany w mózgu i neurochemii, więc osoba uzależniona od alkoholu może nie być w stanie kontrolować swoich działań.
 
Uzależnienie od alkoholu może objawiać się w różny sposób. Nasilenie choroby, częstotliwość picia i rodzaj spożywanego alkoholu różnią się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie piją intensywnie przez cały dzień, podczas gdy inni piją na umór, a następnie pozostają trzeźwi przez jakiś czas.
 
Niezależnie od tego, jak wygląda uzależnienie, ktoś zazwyczaj jest uzależniony od alkoholu, jeśli w znacznym stopniu polega na piciu i nie może zachować trzeźwości przez dłuższy czas.
 

Jakie są objawy alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu może być trudne do rozpoznania. W przeciwieństwie do kokainy czy heroiny, alkohol jest powszechnie dostępny i akceptowany w wielu kulturach. Często znajduje się w centrum sytuacji społecznych i jest ściśle związany ze świętowaniem i radością.
 
Picie jest częścią życia dla wielu ludzi. Kiedy jest to powszechne w społeczeństwie, może być trudno odróżnić kogoś, kto lubi wypić kilka drinków od kogoś, kto ma prawdziwy problem.
 
Niektóre objawy uzależnienia od alkoholu to:
 • zwiększona ilość lub częstotliwość używania alkoholu
 • wysoka tolerancja na alkohol lub brak objawów "kaca
 • picie o nieodpowiednich porach, np. z samego rana lub w miejscach takich jak kościół czy praca
 • chęć przebywania tam, gdzie jest alkohol, a unikanie sytuacji, w których go nie ma
 • zmiany w przyjaźniach; osoba uzależniona od alkoholu może wybierać przyjaciół, którzy również dużo piją
 • unikanie kontaktu z bliskimi
 • ukrywanie alkoholu lub ukrywanie się podczas picia
 • uzależnienie od alkoholu w codziennym życiu
 • zwiększona senność, depresja lub inne problemy emocjonalne
 • problemy prawne lub zawodowe, takie jak aresztowanie lub utrata pracy
Ponieważ uzależnienie ma tendencję do pogłębiania się z czasem, ważne jest, aby szukać wczesnych znaków ostrzegawczych. W przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia, osoba uzależniona od alkoholu może być w stanie uniknąć poważnych konsekwencji choroby.
 
Jeśli obawiasz się, że ktoś, kogo znasz, jest uzależniony od alkoholu, najlepiej podejdź do tej osoby w sposób wspierający. Unikaj zawstydzania tej osoby lub wzbudzania w niej poczucia winy. To może ją odepchnąć i sprawić, że będzie bardziej odporna na twoją pomoc.
 

Jakie komplikacje zdrowotne wiążą się z alkoholizmem?

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do chorób serca i wątroby. Obie te choroby mogą być śmiertelne. Alkoholizm może również powodować:
 • wrzody
 • powikłania cukrzycy
 • problemy seksualne
 • wady wrodzone
 • utrata kości
 • problemy z widzeniem
 • zwiększone ryzyko zachorowania na raka
 • stłumiona funkcja immunologiczna
Jeśli ktoś uzależniony od alkoholu podejmuje niebezpieczne ryzyko podczas picia, może również narażać innych na niebezpieczeństwo. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), na przykład, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu codziennie w Stanach Zjednoczonych odbiera życie 28 osobom. Picie wiąże się również z częstszym występowaniem samobójstw i zabójstw.
 
Te powikłania są powodem, dla którego ważne jest wczesne leczenie uzależnienia od alkoholu. Prawie wszystkich zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu można uniknąć lub można je leczyć, co prowadzi do skutecznego i długotrwałego powrotu do zdrowia.
 

Jakie są możliwości leczenia alkoholizmu?

Leczenie uzależnienia od alkoholu może być złożone i wymagające. Aby leczenie przyniosło efekty, osoba uzależniona od alkoholu musi chcieć wytrzeźwieć. Nie można zmusić jej do zaprzestania picia, jeśli nie jest na to gotowa. Sukces zależy od tego, czy dana osoba chce wyzdrowieć.
 
Proces zdrowienia w przypadku alkoholizmu jest zobowiązaniem na całe życie. Nie ma szybkiej recepty i wymaga codziennej opieki. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że uzależnienie od alkoholu nigdy nie jest "wyleczone".
 
Odwyk
Częstą opcją leczenia początkowego dla osoby uzależnionej od alkoholu jest ambulatoryjny lub stacjonarny program rehabilitacyjny. Program stacjonarny może trwać od 30 dni do roku. Może on pomóc osobie radzić sobie z objawami odstawienia alkoholu i wyzwaniami emocjonalnymi. Leczenie ambulatoryjne zapewnia codzienne wsparcie, pozwalając jednocześnie osobie uzależnionej na życie w domu.
 
Anonimowi Alkoholicy i inne grupy wsparcia
Wiele osób uzależnionych od alkoholu również zwrócić się do 12-step programów, takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA). Istnieją również inne grupy wsparcia, które nie są zgodne z modelem 12 kroków, takie jak SMART Recovery i Sober Recovery.
 

Inne możliwości
Osoby uzależnione od alkoholu mogą również skorzystać z innych metod leczenia, w tym:

 • terapia lekowa
 • poradnictwo
 • zmiany żywieniowe

Lekarz może przepisać leki, aby pomóc w pewnych warunkach. Na przykład, antydepresanty, jeśli ktoś z uzależnieniem od alkoholu sam leczył się na depresję. Lekarz może też przepisać leki pomagające w radzeniu sobie z innymi emocjami występującymi w czasie odwyku.

Terapia jest przydatna, by nauczyć kogoś, jak radzić sobie ze stresem związanym z powrotem do nałogu i jakie umiejętności są potrzebne, by zapobiec nawrotowi choroby. Również zdrowa dieta może pomóc cofnąć szkody, jakie alkohol mógł wyrządzić zdrowiu danej osoby, takie jak przyrost lub utrata wagi.

Uzależnienie od alkoholu może obejmować kilka różnych metod leczenia. Ważne jest, aby każda osoba zaangażowała się w program leczenia, który będzie wspierał długotrwałą trzeźwość. Może to oznaczać nacisk na terapię dla kogoś, kto ma depresję, lub leczenie stacjonarne dla kogoś z ciężkimi objawami odstawienia. Dowiedz się więcej na stronie https://dezyderata.com/leczenie-alkoholizmu/

Jakie są perspektywy leczenia alkoholizmu?

Najskuteczniejsze jest wczesne leczenie alkoholizmu. Uzależnienia, które trwają dłużej, są trudniejsze do przełamania. Jednak długotrwałe uzależnienia mogą być skutecznie leczone.

Przyjaciele i członkowie rodziny osób uzależnionych od alkoholu mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia lub przyłączyć się do programów takich jak Al-Anon.

Osoba uzależniona od alkoholu, która pozostawała trzeźwa przez miesiące lub lata, może znowu zacząć pić. Może pić jednorazowo lub pić przez pewien okres czasu, zanim znów wytrzeźwieje. Ale nawrót nie oznacza porażki. Ważne jest, aby dana osoba wróciła na właściwe tory i wznowiła leczenie.

Ostatecznie, trzeźwość jest odpowiedzialność osoby, która ma uzależnienie od alkoholu. Ważne jest, aby nie umożliwiać destrukcyjnych zachowań i utrzymywać odpowiednie granice, jeśli osoba uzależniona od alkoholu nadal pije. Może to oznaczać odcięcie od pomocy finansowej lub utrudnianie jej spełnienia nałogu.

Jako ukochana osoba osoby uzależnionej od alkoholu, staraj się dodawać jej otuchy i zapewniać wsparcie emocjonalne.