Wszystko, co musisz wiedzieć o dobrym spaniu, kiedy rzucasz palenie.

Rzuć palenie i śpij dobrze Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć, ale niektórzy ludzie uważają, że ponieważ ich ciała przyzwyczajają się do bycia wolnymi od dymu, nie śpią tak dobrze jak zwykle. W rzeczywistości badanie opublikowane w Lustrze [1] mówi, że ponad dwie trzecie osób, które wróciły do palenia po udanym rzuceniu palenia, zrobiło to z powodu braku snu.

Sen i papierosy mają skomplikowany związek, ale jeśli to rozumiesz, możesz użyć odpowiednich strategii radzenia sobie z tym, aby pomóc Ci dobrze się wyspać i zakończyć z sukcesem.

Jak wygląda interakcja pomiędzy snem a paleniem?
Nikotyna wpływa na twój sen. Nikotyna jest stymulantem, jak kofeina. Podczas palenia możesz czuć się zrelaksowany, ale to dlatego, że substancje chemiczne zawarte w papierosach nie pozwalają mózgowi odbierać właściwych sygnałów. Twoje ciało jest w "nadbiegunie", czy jesteś w stanie je rozpoznać, czy nie, a to nie pomaga w zasypianiu.

Zarówno palenie jak i rezygnacja z nałogu mają tendencję do zmiany wzorców snu. Badania pokazują, że ludzie, którzy palą, średnio mają mniej snu. Prowadzisz dziennik snu i ustalasz, co jest dla ciebie "normalnym" snem w nocy. Jeśli nie jest to świetne, zastanów się, czy nie zrobić czegoś, aby to poprawić, zanim dojdziesz do randki z rzuceniem palenia. Istnieje wiele blogów, aplikacji i plików do pobrania, można spróbować, lub skontaktować się z hipnoterapeutą o pomoc.

Wycofanie nikotyny może być jednym z czynników. Niektórzy palacze doświadczają zaburzeń snu, ponieważ nie mogą wytrzymać całej nocy bez papierosa. Jest to jeden z powodów, dla których palacze (średnio) mają więcej problemów ze snem. Objawy odstawienia od nałogu mogą się przez pewien czas nasilać, gdy rzucasz palenie, ale zmniejszają się wraz z adaptacją organizmu.

Twoje zdrowie psychiczne. Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak stres, depresja czy lęk, mogą utrudniać sen - i utrudniać rzucenie palenia. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z nich, wizyta u lekarza ogólnego, hipnoterapeuty lub doradcy przed rzuceniem palenia może zwiększyć Twoje szanse na skuteczne rzucenie palenia.

Niektórzy ludzie śpią więcej, kiedy rzucają palenie. Wygląda na to, że chodzi o "nadrabianie zaległości" związanych ze snem, który straciłeś podczas palenia, a dodatkową korzyścią jest to, że możesz spać przez niektóre z pozostałych objawów rzucenia palenia.
Jak rzucić palenie i lepiej spać
Plastry mogą powodować zaburzenia snu i żywe sny. Jeśli używasz plastrów, zdejmij je przed pójściem spać, aby zmniejszyć stymulujące działanie nikotyny, którą zawierają.

Jeśli zamiast odchodzić od nałogu (lub chcesz stopniowo odstawiać papierosy), najpierw zatrzymaj papierosy na noc. To właśnie one najprawdopodobniej przeszkadzają w dobrym spaniu.

Miej harmonogram snu. Stały czas na obudzenie się i pójście spać bardzo pomoże. Trzymaj się go nawet w weekendy, przynajmniej dopóki nie będziesz zadowolony ze swojego snu.

Unikaj niebieskich świateł. Ekrany telewizora i komputera emitują niebieskie światło, które mózg zazwyczaj rozpoznaje jako światło dzienne, co sprawia, że jesteś bardziej czujny i mniej skłonny do snu. Sypialnia powinna być miękko oświetlona i unikać ekranów przez kilka godzin przed snem. Jeśli często musisz wstawać do toalety w nocy, nocne światło w łazience może pomóc Ci w szybszym powrocie do spania.

Zrób coś nudnego. Podrzucanie i obracanie się w łóżku nie pomoże ci zasnąć. Lepiej wstawać i robić coś nudnego w delikatnie oświetlonym pokoju. (Robienie czegoś ciekawego uważa się za nie zasypianie, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego!). Kiedy poczujesz się senny, wracaj do łóżka.

Jedzcie właściwe rzeczy w nocy. Tryptofan to aminokwas, który w naturalny sposób wyzwala senność. Przed snem spróbuj małej miseczki z płatkami zbożowymi lub ciasteczka z mlekiem.

Odwiedźcie klinikę "dobrego mężczyzny" lub "dobrej kobiety". Większość lekarzy rodzinnych je prowadzi, a jeśli twój sen nie poprawi się w ciągu kilku tygodni, jest to dobre miejsce, aby uzyskać coś w rodzaju "MOT". Jeśli pojawią się inne problemy wpływające na Twój sen, lekarz będzie w stanie Ci pomóc.

Spodziewaj się lepszego snu w czasie. Dla większości ludzi, których sen jest tymczasowo zakłócony przez rzucenie palenia, problem sam się wyjaśni.
Rzucenie palenia może chwilowo zakłócić twój sen, ale pozytywne korzyści zdrowotne będą trwały przez resztę twojego życia.

Przygotuj się dobrze zanim odejdziesz i pamiętaj, że wprowadzenie tymczasowych poprawek pomoże Ci pozostać wypoczętym. Uzyskaj pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Wtedy będziesz mógł cieszyć się wolnością od dymu tytoniowego i lepszym snem niż kiedykolwiek.