Bezstresowe podejście do powrotu do szkoły

Tak, dopiero w lipcu ukazuje się ta publikacja, a stary semestr właśnie się kończy. Ale to naprawdę dobry moment, by zacząć myśleć o tym przed wrześniem. Początek nowego roku szkolnego może być dla dzieci wyzwaniem, zwłaszcza jeśli rozpoczynają szkołę po raz pierwszy, albo przeprowadzają się do nowej... a stres dla dzieci często oznacza stres dla rodziców. Przygotowania z Twojej strony mogą być bardzo pomocne, więc postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zaplanować przyszłość i pomóc Twoim dzieciom płynnie rozpocząć rok szkolny.

Ustalić rutynę
W okresie letnim, późniejszy czas snu i/lub wstawanie są normalne, ale nie pomaga to w momencie rozpoczęcia szkoły. Na tydzień lub dwa tygodnie przed rozpoczęciem szkoły należy wypracować czas na spanie i wprowadzić je w życie, aby dzieci miały czas na dostosowanie się do swoich wzorców snu. Stopniowe zmiany w ich wzorcach snu są zazwyczaj mniej uciążliwe niż nagłe.
  
Zobacz mój blog o śnie dla porad jak zachęcić do dobrego harmonogramu snu; dobrze wypoczęte dzieci będą spokojniejsze i lepiej zdolne do skupienia się w szkole.
  
Porozmawiaj z dzieckiem o nowym planie lekcji i stwórz tygodniowy plan zajęć domowych i pozalekcyjnych. Może to również pomóc w ćwiczeniu porannej rutyny i drogi do szkoły, abyście wiedzieli, ile czasu to zajmie.
  
Przygotuj się z wyprzedzeniem
Jeśli Twoje dziecko nie uczęszczało wcześniej do szkoły lub przedszkola, zapoznaj się z moimi wskazówkami dotyczącymi rozpoczęcia nauki w szkole po raz pierwszy. 
 
Nawet jeśli znają się na szkole, lato często oznacza przygotowanie się do nowych rutynowych zajęć, nauczycieli lub kolegów z klasy. Na długo przed końcem lata, zrób listę wszystkich niezbędnych materiałów szkolnych (materiały piśmienne, odzież, itp.).
  
Wybierz się na wycieczkę, aby kupić tyle, ile możesz, ale nie martw się zbytnio, jeśli nie możesz dostać wszystkiego na jednej wycieczce; pozostawienie dużej ilości czasu przed rozpoczęciem szkoły będzie oznaczało, że masz inne szanse, a lista będzie oznaczała, że jesteś mniej podatny na impulsywne zakupy. Pośpiech w ostatniej chwili lub stwierdzenie, że jakaś istotna część mundurka nie jest dostępna na czas, po prostu zwiększy niepokój dziecka.
 
Następnie, dzień wcześniej, upewnij się, że wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko, jest od razu gotowe do odbioru. Mundury wyprane, wyprasowane i złożone. Długopisy, ołówki, zeszyty i wszystko inne, co potrzebne, powinny być zapakowane do tornistrów szkolnych poprzedniej nocy, abyś nie spieszył się i nie próbował wszystkiego znaleźć.
 
Przygotuj tyle, ile możesz z dziennego śniadania z poprzedniej nocy i upewnij się, że twoje własne ubrania i rzeczy też są gotowe. Nie zapomnij sprawdzić, czy Twój budzik jest ustawiony, a baterie są świeże!
 
Pomoże to również, jeśli jakiekolwiek potencjalne kłótnie na temat ubrań lub posiłków zostaną rozbrojone poprzez omówienie ich wcześniejszej nocy. Kiedy się nie spieszysz, zarówno Ty jak i Twoje dziecko będziecie spokojniejsi, a rozmowa będzie mniej skłonna do kłótni.
 
Zanotuj w kalendarzu, jakie dodatkowe pozycje mogą być potrzebne w którym dniu, jak tylko będziesz miał ich harmonogram; zestaw PE lub strój kąpielowy, nagrywarka, itp.
 
Kilka końcowych wskazówek
Mieć miejsce zarezerwowane dla dzieci do odrabiania pracy domowej i rewizji. Upewnij się, że jest ona cicha i wolna od zakłóceń. Jeśli Twoje dziecko nie wchodzi Ci w drogę z książkami w całej kuchni lub pokoju dziennym, będziesz bardziej zrelaksowany, tak samo jak i one. Rutynowa przestrzeń do nauki również pomaga dziecku skupić się; przebywanie w tej przestrzeni pomaga mu myśleć "dobrze, czas na naukę teraz"! Sprawdzaj dziecko co jakiś czas, czy nie utknęło na czymś, w czym możesz mu pomóc, i upewnij się, że wszystko jest gotowe, zanim stanie się wymagalne.
  
Jeśli lubisz aromaterapię, cytrusowe zapachy mogą pomóc Ci poczuć się czujny i bardziej optymistyczny, a uspokajające zapachy takie jak lawenda i ylang-ylang zrelaksują Ciebie i Twoje dzieci po stresującym dniu i zachęcą do spokojnego snu.
  
Istnieje wiele sposobów na złagodzenie niepokoju związanego ze zmianą rutyny, jak na przykład rozpoczęcie szkoły. Na przykład, zamiast zostawiać włączony telewizor rano, zagraj jakąś muzykę; uspokajającą i relaksującą, albo żywą i wesołą, w zależności od tego, co wolisz ty i twoje dzieci.
  
Uspokój się! Zobacz mój blog na temat samoopieki i moje ogólne zarządzanie stresem blogi dla innych wskazówek na temat radzenia sobie ze stresem, martwić się i niepokoju wszelkiego rodzaju.  
  
Wiele dzieci cierpi na pewien poziom niepokoju lub zmartwień, kiedy mają wolność w ciągu lata i muszą wrócić do bardziej ustrukturyzowanej rutyny w czasie semestru. Ale kilka z nich wciąż niepokoi się o szkołę. Jeśli tak jest, być może będę w stanie pomóc. Proszę się skontaktować.