Jak zrezygnować z bycia perfekcjonistą

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że perfekcjonizm może utrudnić osiągnięcie czegokolwiek, ale ostatnie badania wykazały, że istnieje lepsza droga. Zdrowe dążenie jest pozytywną wersją perfekcjonizmu i prowadzi do zdrowszego stanu umysłu. Chcesz wiedzieć jak?

Perfekcjoniści często twierdzą, że bez perfekcjonizmu nie uda im się odnieść sukcesu, ale perfekcjonizm często prowadzi do zwlekania (odkładania rzeczy na później), ponieważ sprawia, że obawiamy się porażki. Zdrowe zmagania są o wiele bardziej prawdopodobne, że przyniosą rezultaty.

Trzymanie się niemożliwych standardów oznacza, że wszystko, nawet trochę niedoskonałe, uważasz za "porażkę", więc porażka staje się prawie nieunikniona. Zdrowy zmagający się z problemami myśli o niedoskonałości jako o możliwości uczenia się i doskonalenia, lubi i ceni sobie proces robienia czegoś, a nie tylko cel końcowy.

Docenianie wysiłku i wzrostu w stosunku do osiągnięć jest zdecydowanie kluczem do osiągnięcia więcej. Oto jak widać różnicę.

Oznaki perfekcjonizmu

  • Strach przed porażką i jej konsekwencjami (dezaprobata, brak możliwości osiągnięcia dalszych celów itp.)
  • Obsesja na punkcie niepowodzeń lub błędów
  • Bycie defensywnym
  • Porównując siebie do wszystkich innych
  • Depresja, niezadowolenie, poczucie niegodne lub bezwartościowe
  • Unikając rozpoczynania projektów, obawiasz się, że nie pójdą one dobrze (co może być wszystkim!).
  • Wierząc, że możesz i powinieneś z łatwością pokonać każdy problem

Oznaki zdrowego dążenia

  • Korzystanie z procesu
  • Naprawianie i uczenie się na błędach oraz kontynuowanie
  • Docenianie i stosowanie konstruktywnej krytyki
  • Wyznaczenie rozsądnych celów i zakończenie ich przed przejściem do następnego
  • Uczyć się na błędach i próbować ponownie

Perfekcjonizm kojarzy się z wypaczeniami poznawczymi; sposobami myślenia, które opierają się na negatywności, a które mogą nawet nie być dokładne, jak np. skoczenie do wniosku, że musiałeś zrobić coś złego, kiedy twój szef prosił cię o rozmowę, mimo że wiesz, że tego nie zrobiłeś. Ten rodzaj myślenia może prowadzić do depresji i lęku.

Jak zostać zdrowym stróżem
Jeśli jesteś perfekcjonistą, możesz pomyśleć o błędzie w pracy (wszyscy go popełniamy) jako o pokazaniu, że cała twoja praca musi być tak samo zła, a błędy mogą wydawać się o wiele ważniejsze niż są w rzeczywistości. Spróbuj spojrzeć krytycznie na swoje negatywne myśli i oddzielić fakty od opinii: "Nie zrobiłem tego zbyt dobrze" kontra "Jestem głupi". Spróbuj wyobrazić sobie, że fakty odnoszą się do innej osoby i zapytać, czy nazwałbyś swojego najlepszego przyjaciela głupim za ten konkretny błąd.

Przypomnij sobie, że cały projekt nie musi być idealny za pierwszym razem. Nie zawsze można trzymać w głowie cały skomplikowany pomysł na raz; zapisywanie pomysłów pomoże Ci zobaczyć, nad jakimi częściami trzeba pracować. Inna para oczu na twoje notatki też pomoże - zapytaj przyjaciela. Jeśli zmagasz się z problemem, spróbuj podejść do pomysłu w inny sposób lub podziel zadanie na mniejsze części.

Skoncentruj się na większym obrazie, jak również na szczegółach. Tak, szczegóły mogą być ważne, ale nie ugrzęźnij w nich tak bardzo, że stracisz z oczu to, co robisz.

Jeśli się pomylisz, nie denerwuj się za bardzo. Kiedy już go znajdziesz, można go rozwiązać; każdy popełnia błędy i ma martwe punkty. Przepraszaj w razie potrzeby i łaskawie odpowiadaj na wszelkie propozycje rozwiązania problemu (nie musisz przyjmować pomocy, jeśli nie uważasz jej za konieczną, ale grzecznie odmawiaj).

Jeśli naprawdę źle się czujesz, pamiętaj o znacznie większych błędach niż te, które zostały rozwiązane; teleskop Hubble'a był początkowo prawie bezużyteczny, gdy podniósł się z powodu małego błędu w obiektywie, ale przy odrobinie kreatywności został poprawiony.

Dzięki praktyce będziesz mógł postrzegać błędy jako szansę na naukę i docenienie tego, co zrobiłeś najlepiej. Pamiętaj, że nie musisz martwić się o siebie sam, porozmawiaj z przyjacielem, doradcą lub terapeutą: a jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia, zamieniając swój perfekcjonizm na zdrowe dążenie, skontaktuj się z nami.