Hipnoza dla kontroli bólu

Jak hipnoza pomaga w leczeniu bólu? Szczera odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiemy, choć istnieje długa historia stosowania jej w ten sposób. John Elliotson (1791-1868), na przykład profesor w londyńskim szpitalu uniwersyteckim, odkrył, że pacjenci mogą przejść poważną operację przy użyciu transu jako jedynego środka znieczulającego.

A w 1846 r. James Esdaile, który pracował w szpitalach w Indiach, zgłosił stowarzyszeniu medycznemu kilka tysięcy udanych operacji przeprowadzonych w hipnozie, w tym 300 dużych operacji i 19 amputacji.

Wiemy, że nasz stan emocjonalny ma tendencję do wpływania na ilość odczuwanego przez nas bólu, dlatego też ludzie w sytuacjach awaryjnych są w stanie ignorować ból ze swoich obrażeń wystarczająco długo, aby uciec, a żołnierze czasami nie zauważają ran w upale walki.

Badania pokazują również, że ludzie, którzy są szczęśliwi i zrelaksowani, mają tendencję do zgłaszania mniej bólu niż ci, którzy są niespokojni lub przygnębieni, więc zachęcanie do relaksu i pewności siebie może być częścią tego, jak działa hipnoza.

 
STOSOWANIE HIPNOTERAPII DO ZWALCZANIA BÓLU
Jeśli jesteś zainteresowany stosowaniem hipnozy w ramach systemu kontroli bólu, musisz być świadomy kilku rzeczy.

Hipnoterapia jest leczeniem uzupełniającym, a nie alternatywnym, więc działa obok medycyny konwencjonalnej, a nie zamiast niej.
 
Większość hipnoterapeutów nie jest lekarzami i odbieranie bólu jest niebezpieczne, chyba że jego przyczyna została właściwie zdiagnozowana przez kogoś, kto nim jest. Etyczny hipnoterapeuta poprosi Cię o wizytę u lekarza pierwszego kontaktu przed rozpoczęciem pracy z Tobą.
 
zostaniesz poproszony o uzyskanie zgody lekarza pierwszego kontaktu przed rozpoczęciem pracy z hipnoterapeutą w zakresie kontroli bólu.
 
zostaniesz poproszony o to, aby nie zatrzymywać ani nie zmniejszać ilości leków wydawanych na receptę bez udziału lekarza.

hipnoza nie może leczyć, wyleczyć ani wyleczyć pierwotnego stanu chorobowego, który był przyczyną bólu, więc będziesz musiał od czasu do czasu przychodzić do lekarza pierwszego kontaktu, aby to monitorować
 

Zazwyczaj hipnoza jest stosowana w przypadku bólu zębów i porodu, ale czasami może również pomóc w przypadku zapalenia stawów, porannej choroby i nudności, bólu pooperacyjnego, raka i w wielu innych okolicznościach. Jak wszystko inne, hipnoza nie jest magiczną różdżką, ale wiele osób może nauczyć się skutecznie używać tych technik.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani stosowaniem hipnozy w ten sposób, proszę o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji.