Jak radzić sobie z lękiem społecznym

Prawdopodobnie jednym z najczęstszych zaburzeń lękowych jest lęk społeczny. Może on stwarzać problemy w sytuacjach, które wielu z nas uważa za oczywiste, jak np. bycie przy kasie w supermarkecie czy nawet spotykanie się z grupą przyjaciół. Osoby cierpiące na fobię społeczną mogą izolować się od przyjaciół i rodziny, co może prowadzić do dalszych problemów w domu, a nawet w biurze. Ale można ją pokonać.

To będzie się różnić w zależności od osoby, ponieważ lęk społeczny może ujawnić się w wielu różnych sytuacjach, takich jak

rozmawianie przed ludźmi, czy to podczas prezentacji w pracy, czy też rozmowy z innymi na imprezie
czytanie na głos lub pisanie, zwłaszcza podczas oglądania
ustawianie się w kolejkach, np. w kolejkach w bankach lub supermarketach
każda okazja, w której czujesz, że możesz stać się w centrum uwagi
 

OBJAWY SPOŁECZNYCH ZABURZEŃ LĘKOWYCH
Lęk społeczny to coś więcej niż tylko nieśmiałość, czy bycie "tym cichym". Może cię całkowicie przytłaczać w sytuacjach społecznych, tak że czujesz, że po prostu nie dajesz sobie rady. Może to obejmować

 • negatywne myślenie, takie jak "Będę czuł się głupio" lub "inni ludzie będą myśleć, że jestem głupi".
 • rumieniec i poczucie własnej przytomności
 • Czuję się roztrzęsiony, zawroty głowy lub zdezorientowany
 • zdenerwowany brzuszek lub "motyle
 • serce bije lub bije, szybki oddech

Możesz mieć społeczny niepokój, jeśli regularnie będziesz się tak czuł podczas codziennych czynności, takich jak:

 • spotykając się z obcymi
 • rozmowa w grupach lub rozpoczęcie rozmowy
 • mówienie przez telefon
 • rozmowa z przedstawicielami władz
 • Działający
 • jedzenie lub picie w towarzystwie
 • zakupy

Brak reakcji, poziom lęku i strachu może wzrosnąć i uogólniać, tak że trudno jest wykonać codzienne zadania, takie jak pójście na zakupy czy nawet wysłanie listu. Możesz też znaleźć siebie

 • martwić się nadmiernie o bycie krytykowanym
 • unikać kontaktu z ludźmi
 • mają niską samoocenę i czują się niepewnie, co może stwarzać problemy w relacjach intymnych
 • doświadczać uczucia samotności lub depresji
 • walczyć o odprężenie
 • uzależnić się bardziej od alkoholu i narkotyków, aby przetrwać trudne sytuacje
   

ZMNIEJSZENIE LĘKU SPOŁECZNEGO
Zredukuj swój niepokój, stosując logiczne myślenie do uogólnień typu "zrobię z tego bałagan". Jak bardzo jest to realistyczne?
Nie staraj się być czytelnikiem umysłu - nawet jeśli istnieje szansa, że twoje obawy się spełnią (wszyscy czasem popełniamy błędy), czy ludzie naprawdę będą cię tak surowo oceniać? Jakbyś się czuł, gdyby twoje role zostały odwrócone?
Naucz się oddychać ćwiczeniami lub innymi sposobami na relaks, abyś mógł czuć się spokojny i opanowany, gdy jesteś pod wpływem stresu. Zawsze możesz pobrać darmowe audio relaksacyjne z tej strony - przyjdź na pięć minut przed prezentacją lub rozmową kwalifikacyjną i znajdź spokojne, prywatne miejsce, aby z niego skorzystać.
Rzuć wyzwanie swoim obawom - unikanie ich tylko pogorszy sprawę. Nie oznacza to, że będziesz się tam ładował i prowadził prezentację dla 1000 osób, spróbuj zrobić listę sytuacji, które Cię niepokoją, zacznij od tych najłatwiejszych i pracuj dalej.
Poradzisz sobie ze stresem - zmniejszenie ogólnego poziomu stresu pomoże Ci również zmniejszyć poziom lęku.
Unikaj lub ograniczaj sztuczne środki pomocnicze, takie jak kofeina, alkohol lub tytoń.
Poprawiaj swoją zdolność do komunikowania się, ucząc się asertywności i podobnych umiejętności.
Wybieraj spotkania towarzyskie w miejscach, w których masz coś konkretnego do zrobienia lub porozmawiać z tamtejszymi ludźmi - jest to o wiele łatwiejsze niż grzeczne gadanie. Przystąpienie do klubów lub wolontariat to świetny sposób, aby to zrobić.
 

HIPNOTERAPIA I LĘK SPOŁECZNY
Po prostu lęk społeczny jest niszczycielskim problemem, jeśli pozostawimy go bez kontroli; jeśli zmagasz się z pomysłami samopomocy, to dobrze, że hipnoterapia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu lęku społecznego na wszystkich etapach jego rozwoju.

Hipnoterapia może pomóc zidentyfikować i zmienić wszelkie niewłaściwe przekonania lub obawy, które wywołały emocje strachu i zmartwień.

Czasami oznacza to po prostu zwiększenie pewności siebie i pomoc w poczuciu się silniejszym w sytuacjach społecznych, czasami oznacza to pomoc w pokonaniu negatywnych doświadczeń, które miały miejsce w przeszłości. Tak czy inaczej, staramy się zreedukować Twój nieświadomy umysł, abyś mógł zmienić swoje myślenie, przywrócić pozytywność i doświadczyć uczucia kontroli i pewności siebie.

Ty możesz także zaczynać widzieć znaczące zmiany w inny obszarach twój życie; na przykład, wchodzić w interakcje z inny łatwo i odzyskiwać kontrolę twój uczucia ty możesz cieszyć się relaksującą noc out, ponownie łączyć się z przyjaciółmi lub współpracownikami, lub być może nawet pytać dla podniesienia!