Jakie oczekiwania stawia się przed instruktorem fitness?

dobry instruktor fitnessOsób, które myślą o pracy w charakterze instruktora fitness nie brakuje, trudno się im przy tym dziwić biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z zawodem opłacalnym i dającym satysfakcję. Czy jednak każdy potencjalny kandydat zdaje sobie sprawę z tego, z jak dużą odpowiedzialnością jest związany zawód, jaki chce wykonywać i jakie wymagania stawia się mu? Okazuje się, że lista cech idealnego instruktora może być zaskoczeniem. Najlepszym dowodem na to może być pewna ankieta, w czasie wypełniania której uczestnicy zajęć mieli określić, jakie cechy instruktora fitness wydają się im najbardziej wartościowe. Odpowiedzi było niemal tyle samo, co ankietowanych, a osoby, które ich udzielały wspominały nie tylko o przyjaznym dyktatorze i przystojniaku, który zaraża swoją energią. 1

Ankieta potwierdzała istnienie ogromnego zapotrzebowania na instruktora życzliwego, z poczuciem humoru, kreatywnego, obdarzonego dużą wiedzą i umiejętnością jej przekazania, a także dynamicznego tak, aby był rzeczywistym wzorem do naśladowania. Okazało się przy tym, że dla ankietowanych duże znaczenie ma nie tylko umiejętność przeprowadzenia dobrego i odpowiedzialnego treningu. Nie mniej istotne jest fachowe doradztwo, gotowość do udzielenia odpowiedzi na nawet najbardziej nietypowe pytania, poczucie rytmu, kondycja, a nawet pamięć ruchowa.

dobry instruktor fitnessuOsoba, która może pochwalić się wysportowanym ciałem spełnia podstawowe wymagania, które stawia się przed uczestnikami szkoleń, nie może jednak liczyć na to, że sam atrakcyjny wygląd zagwarantuje jej pracę i pieniądze. Niezbędne są także wszechstronne umiejętności, tylko one pozwalają bowiem odpowiadać na zróżnicowane oczekiwania typowe dla kolejnych kursantów. Oczywiście, wymagania są duże, wiele osób uważa jednak, że ma to szereg dobrych stron. Instruktorom fitness nie grozi popadnięcie w rutynę, nieustannie mogą bowiem stawiać sobie nowe wyzwania i próbować im sprostać. Okazuje się przy tym, że każdy może, bez większego trudu, znaleźć swoją niszę i skierować swoje usługi do wybranej grupy klientów takiej, jak choćby seniorzy i kobiety w ciąży. Nie wolno zapominać jednak o tym, że praca nad sobą jest wcale nie mniej istotna niż doskonalenie techniki i dbanie o kondycję. Instruktor jest nie tylko animatorem i osobą, która zagwarantuje swoim uczniom dobrą zabawę. Powinien być również wzorem do naśladowania, a osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy nie boimy się wyzwań. Nagrodą jest jednak uznanie kursantów i naprawdę wysoka pensja.